2017 Gıda Trendleri Raporu

gida trendleri
2017 gıda trendleri

Hazırlanan Gıdalarda En Çok Trendler 2017: Et, balık ve deniz ürünlerindeki eğilimleri keşfetmek; makarna, erişte ve pirinç; hazırlanmış yemekler; tuzlu şarküteri yemekleri; çorba; ve et ikameleri 

Özeti
Tüketicilerin diyetleri farklıdır ve çoğu belirli bir diyete uymadığını iddia etse de, eğilimlerine yanıt olarak ortaya çıkan kademeli bir değişim vardır. İlginç bir şekilde, Almanya’daki tüketicilerin% 44’ü düşük et tüketiyor ve bu da 2014’ten önemli bir artış (% 26). Benzer şekilde, ABD’li tüketicilerin% 6’sı artık 2014’te% 1’den daha yüksek bir oranda vegan olduğunu iddia ediyor.

Yemek bileşenleri ve sebzeler, etler ve et suyu karbonhidratlar gibi bileşenler, hazır yemekler ve sandviçler gibi hazır yiyeceklerle karşılaştırıldığında en sık tüketilir. Dünya çapında en çok tüketilen sebzeler sebzelerdir ve dörtte biri küresel tüketiciler neredeyse her gün onları tüketmektedir1. Et, balık ve kümes hayvanları da yaygın olarak tüketilmektedir, bunların% 62’si haftada en az bir kez bunları tüketmektedir. Dahası, küresel tüketicilerin çoğunluğu haftada en az bir kere makarna, pilav veya erişteler – pek çok mutfağın temel parçalarıdır.

Hazırlanmış gıdalarda yeniliği etkileyen altı önemli eğilimi tespit etmiştir –
– Etsizdir: Yükselen veganizm ve et tüketiminin etkisi hakkındaki farkındalık, et içermeyen ürünlerin yerine geçme talebini artırmaktadır.
– Premium Junk Food: Yüksek kaliteli malzemeler, geleneksel olarak sağlıksız olarak görülen gıda kategorilerinin imajını yükseltebilir.
– Sağlıklı Swaplar: Tüketiciler gıda katkı maddeleri konusunda daha da zorlaşıyorlar, bu sayede daha iyi sağlık faydaları ile alternatif hazır gıdalar sunuluyor.
– İlham Borçluları: Yenilikçi yeniliklere ilham vermek için diğer gıda kategorilerinden fikir almak, deneysel tüketicileri cezbetmek ve sosyal medyaya maruz kalmaktan yararlanmak için fırsatlar yaratır.
– Taze ve Kolay: Zaman kaybetmeyen tüketiciler kolaylık ararlar, aynı zamanda yiyeceklerini taze ve doğal malzemelerle pişirmek isterler. Yemek kitleri, bu tüketicilere hitap etmek için her iki yönü de sunar.
– Etik Yemek: Tüketiciler, ahlaki ve sürdürülebilir yaşam tarzlarını refah ve sağlıkla birleştirerek daha etik bir şekilde hazırlanmış gıdalara yönelik talep yaratıyor.

BENZER KONU:  Limon Diyeti Zayıflatır mı ?

Et tüketimi sürekli olarak çevre üzerindeki olumsuz etkilerden sorumluyken, laboratuarda yetiştirilen et bu endişelerle mücadele etmek için kitle pazarına girebilir. Ayrıca zulüm içermeyen bir seçeneği temsil ediyor. Sosyal-savurgan teknik ekiplerden oluşan bir grup, zalimliği olmayan kültürlü “tavuk” un 2022’de hazır olacağını ümit ediyor. Bu teknoloji, tüketicilerin küresel olarak panda gibi nadir vahşi hayvanlara dayanan etleri denemelerine izin verecek.

Hazırlanan Gıdalardaki En İyi Trendler 2017 raporu, hazır gıdaların ana kategorilerini etkileyen başlıca tüketici ve inovasyon trendlerini şöyle özetliyor: et, balık ve deniz ürünleri; makarna, erişte ve pirinç; hazırlanmış yemekler; tuzlu şarküteri yemekleri; çorba; ve et yerine kullanılır. Bu araştırmada incelenen eğilimler, et içermeyen ve etik hareketler, primasyon ve deneme fırsatları ile günlük yemekler için taze ve kolay çözümler içermektedir.

Bu raporda belirtilen şirketler: Nissin Food, Merhaba Taze, Mor Havuç, Dikkatli Şef, Tyson, Intermarche, Jumbo, Waitrose.

Kapsam
– Tüketicilerin diyetleri farklıdır ve çoğu belirli bir diyete uymadığını iddia etse de, sağlık trendlerine cevap olarak ortaya çıkan kademeli bir değişim vardır.
– Tüketiciler makarna, pirinç ve erişte gibi temel gıdalarla daha az deneyimlidirler, ancak hazır yemek gibi sık tüketmedikleri hazır gıdalarla deney yapmaya isteklidirler.
– Tüketiciler, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşamın önemli bir parçası olarak etik ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı algılar ve etik ve sürdürülebilir konularla uyumlu gıdalar hazırlar, birçok tüketiciye hitap eder.

Satın alma nedenleri
– Markaların tüketicilerin ilgisini çekmek için nasıl yenilik yapabileceğini ve sınıfının en iyisi yenilik örneklerini sergilemesini sağlayın.
– Tüketici davranışının GlobalData’nın en son tüketici araştırmasını kullanarak inovasyonu teşvik ettiğini öğrenin.
– Gelecekteki karar vermeyi yönlendirmek ve yeni ürün geliştirmeyi bilgilendirmek için değerli stratejik çıkışlara erişin.

BENZER KONU:  Doğal Yollarla Kilo Verme Yöntemleri

Bir önceki yazımız olan Vegan Diyet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı makalemizde sebze, vegan ve vegan ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir