Ağır Metal Detoksu Nedir ?

Etrafımızda sıklıkla tespit edilen 23 değişik metale yüksek dozda etkisinde kalmak, akut ya da süreğen zehirlenmeye neden olabilir.
Bu metaller arasında mermi, cıva, alüminyum ve arsenik gibi süregelen tespit edilen metaller yer almaktadır.
Bu zehirlenme ise zarar görmüş metal vaziyet ve merkezi sinir sistemi fonksiyon bozukluklarına neden olabileceği gibi hayati organlara da zarar verebilir.
Uzun vadeli maruziyette, fiziksel, nörolojik ve adale dokularına bağlı hasarlar ortaya gelebilir, bu da Alzheimer, Parkinson veyahut Multipl Skleroz gibi hastalıklara benzer tablolar oluşturabilir.

Ağır metal zehirlenmesine sahip olduğunuzu gösteren esas semptomlar şu şekildedirler:

√ Kronik yorgunluk

√ Bağışıklık sistemi hastalıkları

√ Nörolojik bozukluklar

√ Zihinde bulanma

√ Depresyon, bipolar ve anksiyete

√ C Vitaminince Varlıklı Gıdalar: Meyve ve sebzeler  itibariyle varlıklıdırlar ve ağır metallerin bedene verdikleri zararı antioksidan tesiri ile yok ederler.

√ Keten ve Chia tohumları: Bu ürünlerde tespit edilen omega-3 yağları ve lifler, kolon detoksu içerisinde ehemmiyetlidir.

√ Kişniş ve Başka Yeşil Sebzeler: Kişniş ve başka yeşil sebzeler,  tesiri oluşturarak vücuttaki cıva gibi ağır metallerin atılmasına yardımcı olurlar.

√ Su: Her sabah minimum iki litre su ya da sebze suyu içmek, toksinlerden kurtulmanıza yardım edecektir.

√  Sarımsak ve soğan: Bu sebzelerin içindeki sülfür, karaciğerin kendisini temizlemesine ve kurşundan, arsenikten kurtulmasına yardım eder.

ağır metal içeren gıdalar

Kaçınılması Gereken Toksik Gıdalar

  • Alkol: Beden içerisinde toksiktir ve bu da karaciğerin başka toksinleri işleme yeteneğini azaltabilir.
  • Organik Olmayan Gıdalar: Organik olmayan besinler kimyasallara maruz kalırlar ve bu da semptomları ağırlaştırır. Özellikle elma suyu ve kahverengi pirinçten imal edilen gıdalarda bu sık görülür.
  • Çiftlik Balıkları: İçlerinde ağır metaller, dioksinler ve toksik olan PCB’ler bulunabilir.
  • Alerjen Besinler: Şayet vücudunuz alerjiler ile savaşmak mecburiyetinde kalıyorsa, ağır metalleri atmaya fırsat bulamayabilir.
  • Organik Olmayan Gıdalar: Organik olmayan besinler kimyasallara maruz kalırlar ve bu da semptomları ağırlaştırır.
  • Katkılı besinler: Kimyasallar ile korunan gıdalar toksisiteyi çoğaltır ve bedenin detoks kabiliyetine mani olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Vejeteryan Olmanın Yararları ve Zararları başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER KONU:  Egzama İçin Yapılması Gereken 10 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir