Besinler,Yaraların İyileşmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Tüm temel besinleri içeren sağlıklı bir , vücudun farklı enfeksiyon türleriyle mücadele etmesi ve yaraların iyileşmesine yardımcı olması için gereklidir. Yaralar genellikle dış yaralanmalar, travma ve hatta cerrahi prosedürlerden kaynaklanır ve besinler bu yaraların iyileşme sürecini hızlandırmada önemli bir rol oynar. Spesifik iyileşme olmasa da, yara iyileşmesi için yapılan diyetler, diyette gerekli besin maddelerinden yoksun olanların, diğerlerine göre daha uzun iyileşme dönemleri yaşayabileceğini göstermiştir. Kötü bir , besin maddelerinin yanı sıra kalorilerdeki düşüktür.

Yaraların iyileşmesi için gerekli en önemli besinler proteinler, karbonhidratlar, , A vitamini, çinko, yağlar, kalori ve su içerir. Proteinler kolajen sentezi için önemli bir bileşendir. 

Günlük diyette yetersiz protein alımı, yara iyileşmesinin süresini etkileyebilir. Yaralar travmanın sonucu olduğunda, vücudun protein talebi artar ve stres veya sepsis durumunda bu talep daha da artar. Vücudun protein gereksinimi, yaraya bağlı olarak değişir. Genel olarak, vücut, bireyin vücut ağırlığının kilogramı başına son 1.5-3 gram protein gerektirir.

Protein açısından zengin olan besinler arasında süt, süt ürünleri, balık, tavuk ve hindi gibi yağsız et, yumurta, kuruyemiş ve tofu bulunur. Bunlar, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için günlük diyete dahil edilmelidir.

Diyet,Beslenme,Yara İyileştirmeye Yardımcı Vitaminler

C vitamini, yara iyileşmesinde yardımcı olan diğer önemli bir besindir. Bu besin, ya yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için günlük olarak taze yiyecekler ya da besin takviyeleri ile tüketilmelidir.

c vitamin faydaları

C vitamini,kolajen oluşturmaya yardımcı olan protolagen hidroksilaz enziminin düzgün çalışması için önemlidir.

Cilt, kemik, kan damarları ve bağ dokuları gibi hücre içi doku matrislerinin sentezi için de hayati öneme sahiptir.

C vitamini, yaralardaki oksijenin seviyelerini artıran ve böylece iyileşme sürecini hızlandıran güçlü bir antioksidandır.

Yeşil ve kırmızıbiber, brokoli, lahana, domates, portakal, çilek, kavun ve greyfurt gibi besinler, günlük beslenmede yara iyileşmesine yardımcı olacak zengin C vitamini kaynaklarıdır.

BENZER KONU:  Bu Yiyecekler Obeziteye Neden Oluyor

Benzer şekilde, vitamin A da normal büyümede ve cildin farklılaşmasında yardımcı olduğu için yara iyileşmesinde çok yardımcıdır.

Vücudun inflamatuar yanıtı gibi vücuttaki A vitamini varlığı ile skar dokularının gücü artar.

Karbonhidratlar da yara iyileşmesi sürecinde hayati öneme sahiptir.

Karbonhidratlar, yara iyileşmesi sürecinde muazzam hücresel enerji sağlar.

karbonhidratların sağlık açısından önemi

Vücudun enerji ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda yaraların iyileşmesinde önemli olan fibroblastların hareketine de yardımcı olurlar.

Karbonhidratlar ayrıca vücuttaki beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırarak vücudun bağışıklık yanıtını güçlendirir.

Karbonhidratlar ile birlikte, herhangi bir yaradan muzdarip bir kişi, kalori almak ve vücut kütlesinin kaybını önlemek için doğru günlük kalori alımını gerektirir.

Herhangi bir travma sonrasında vücudun kalori ihtiyacı artar ve bu nedenle yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için yeterli kalori alımını sürdürmek önemlidir.

Yağlar büyük bir kalori kaynağıdır ve hücre zarlarının işleyişinde ve yapılandırılmasında hayati bir rol oynarlar, bu da uygun yara iyileşmesi için çok önemlidir.

yaraların iyileşmesinde yardımcı olan besinler

Uzmanlar, yaraların daha hızlı iyileşmesi için, kalori alımınızın % 20’sinin yeni hücrelerin sentezinde yardımcı olan tekli doymamış yağlardan gelmesini tavsiye eder. Tüm bu temel besinlerin düzenli olarak alınmasıyla yara iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin İntoleranslı Sütün Önemi başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir