Bu Besinler Bağışıklığı Destekliyor

İnsan vücudunda yaşayan bazı mikroorganizmalar probiyotik (yardımcı) iken diğerleri değildir. Vücudun sağlıklı olmayan mikroorganizmalara karşı savaşmasına yardımcı olan sağlıklı bir bağışıklık sistemidir. Birçok insan için, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan ve sağlıklı olduklarını garanti eden bağışıklık sistemi yanıtıdır. Bununla birlikte, bazı insanlar için, zayıflamış, zayıflamış ya da zayıflamış bir bağışıklık sistemi zayıf ya da zayıf bir bağışıklık yanıtına yol açmakta, böylece enfeksiyon ya da kronik hastalıkların şanslarını arttırmaktadır.

bağışıklık sisteminin zayıflamasının belirtileri

Zayıf bağışıklık sisteminin nedenlerinden bazıları aşırı dozda aşırı alkol,besin alerjisi, uyku eksikliği ve obezite gibi aşırı dozda şekerdir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, bazı ilaçlar, dehidrasyon, radyasyona maruz kalma, sağlıksız bir yaşam tarzı, hareketsizlik ve stres nedeniyle de zarar görebilir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, doğru yiyecekleri yemeleri ve uygun bir diyetin uygulanması gibi ipuçlarını takip ederek korunabilir. En iyi yiyeceklerden bazıları bağışıklık sistemini geliştirmek doğal olarak aşağıdakileri içerir.

bağışıklık sistemine iyi gelen besinler

Nar

Bu meyve, gıdaları güçlendiren en iyi bağışıklık özellikleri arasındadır. Anti-mikrobiyal özellikleri, E Coli gibi bakterilere neden olan hastalığı öldürmeye yardımcı olur. Narda bulunan antioksidanlar, mevcut tümörleri küçültmek ve iltihaplara karşı savaşmak için yeterince etkilidir.

Kivi

Kivide bulunan besin maddeleri, insan hücresinin çekirdeğinde bulunan DNA’yı korumaya yardımcı olur. Kivi ayrıca kanser oluşumu veya iltihaplanmadan sorumlu olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan ile doludur.

Antep Fıstığı

Antep fıstıklarda Antep fıstık açısından oldukça zengindir ve bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olan önemli bir gıda olarak kabul edilir. Bu yemişleri haftada en az üç kez yemeniz tavsiye edilir.

İncir

İncir, bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan antioksidanlara ek olarak manganez ve potasyum gibi temel besin maddelerini içerir. İncir taze tüketilebilir veya kuru meyve çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

BENZER KONU:  Kahvaltıda Müsli Yemek Faydalı mı ?

Ham Havuç

Havuçlar da bulunan beta karoten, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Havuçları pişirmek beta karoten yok eder ve en iyisi onları çiğ olarak tüketir.

Yoğurt

Yoğurt, vücudunuza enfeksiyonlara karşı savaşan sağlıklı bakteriler sağlar. Günlük diyetinizde yoğurt da dahil olmak iyi bir fikirdir.

Zencefil

Zencefilin anti-bakteriyel özellikleri,mide rahatsızlıkları, burun ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Düzenli olarak zencefil çayı içmek, soğuk algınlığı, grip veya boğaz ağrısına karşı koruma sağlayan en iyi doğal bağışıklık sistemi güçlendiricilerinden biridir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, fosfor, flor ve sülfürün harika bir kaynağıdır. Balık marinatlarında kullanılabilir ve salata sosları yapmak için de kullanılabilir.

Hamilelik sırasında bağışıklık sistemini nasıl geliştireceğini merak edenler için birkaç ipucu ve çocuklarda.

 Gebe kadınlar, taze turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve taze sarımsak içeren bütün bir gıda diyetini izlemelidir.

Bol su içmelidirler.

 Sebze ve meyvelerde bulunan karotenoidler, hamile bir kadının bağışıklık kazandırma kabiliyetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda fetusu da korur.

 Süzme peynir, yumurta, tavuk ve et gibi yiyecekleri içeren proteinli bir tavsiye edilir.

 Diyetinize fındık, tohum ve keten tohumu yağı ekleyin.

 Doğru yemeği yemenin yanı sıra yağlı yiyeceklerin, rafine unların ve şekerin alımını önlemek veya en aza indirmek için özen gösterilmelidir.

 Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için, besin takviyesi olarak vitaminler de eklenmelidir.

 Kafeinli ürünler ve kabuklu deniz ürünleri gibi yiyecekler de hamile kadınlar tarafından önlenmelidir.

 Çocuklar balık alımını arttırmaya teşvik edilmeli ve ayrıca onlara günlük olarak karaciğer karaciğeri yağı (bir çay kaşığı) verebilirsiniz.

 Bu yağ, enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olan vitamin D ve A ve omega 3 yağ asitlerini içerir.

BENZER KONU:  Egzama İçin Yapılması Gereken 10 Şey

Yukarıda belirtilen gıdaların güçlendirilmesine ek olarak, yeşil sebzeler de diyetinizin bir parçası olmalıdır. Yapraklı koyu yeşil sebzeler çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur ve ayrıca vücudunuzu kansere karşı korur ve size gerekli beslenmeyi sağlar. Diyetinize lahana, salatalık, marul, brokoli, Çin brokoli gibi sebzeleri eklediğinizden emin olun. Domates, patates, havuç ve kabak gibi sebzelerde bulunan karotenoidler lif ve antioksidanlarda yüksektir. Bu sebzeler ya turuncu ya da sarı renklidir. Domateslerde bulunan likopen, kalp hastalığının ve kanserin ve diğer birçok hastalığın önlenmesinde son derece faydalıdır.

Sağlıksız bir yaşam tarzı ve bazı yiyecekler, bir kişinin flus ve soğuk algınlığına olan duyarlılığını artırabilir. Bu nedenle, bağışıklık sisteminizin işleyişini engelleyen yüksek şeker ve yüksek yağlı yiyeceklerden kaçınmanız en iyisidir. Kafein, çay, kahve ve çikolata gibi kafeinli ürünlerden uzak durmak da kafeinin idrar söktürücü olduğu ve vücudun bağışıklık sisteminin işleyişini zayıflatabileceği için iyi bir fikirdir.

Özetle, bağışıklık sistemine uygun bir şekilde dikkat edilmezse, birtakım hastalıklarla sonuçlanabilir. Bağışıklık sistemi inaktif hale gelirse, immün yetmezliğe neden olabilir, ki bu da sizi hayatı tehdit eden birçok hastalığa karşı duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle vücudumuza dikkat etmemiz ve ona iyi bakmamız önemlidir. Zayıf bağışıklık tedavisiyle başlayabilmemizin bir yolu, bağışıklığı artıran ve bizi sağlıklı ve güçlü kılan doğal gıdaları tüketmektir. Ana müttefikimiz, sağlam ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan bağışıklık sistemidir. Enzimler, vitaminler ve minerallerle dolu yiyecekler yemek, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudumuzdaki zararlı bakteriler, virüsler, toksinler ve parazitlerle savaşmasına  yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Kahvaltıda Müsli Yemek Faydalı mı ? başlıklı makalemizde , ve zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir