Çocuklar İçin İntoleranslı Sütün Önemi

Laktoz intoleransı, çoğu kişinin aşina olduğu bir sorundur. Ama bu durum tam olarak nasıl çalışır? Normal şartlar altında, laktoz adı verilen ve inek sütünde bulunan laktozun sindirimini sağlayan bir enzim vardır. Laktozu sindirememe ve bunun sonucunda ortaya çıkan bozukluklar laktaz enziminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Laktoz intoleransı, bireyin, karın ağrısı, bulantı, şişkinlik, ishal veya şişkinlik gibi semptomlardan herhangi birini laktoz içeren gıdaların tüketimini takiben deneyimleyebileceği klinik bir durumdur. Reaksiyonun kapsamı, tüketilen laktoz miktarına ve laktaz eksikliğinin derecesine bağlı olacaktır.

Yakın geçmişte çocuklarda laktoz intoleransına yönelik araştırmalar, süt ve süt ürünlerinin sağlıklı büyüme için hala gerekli olduğu iddialarını desteklemiştir. Amerikan Pediatri Akademisi tarafından hazırlanan yeni bir raporda, bu iddialar, sağlığa yararlı olan vitamin D, kalsiyum, protein ve diğer besin maddelerinin yeterli düzeyde alınmasını sağlamak için süt ürünlerinin dengeli ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edilmesi önerileri ile doğrulanmıştır. Kemiklerin gelişmesi için.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Melvin B. Heyman‘a göre, laktoz intoleransına yakalanmış çocukların ebeveynleri, pediatristleri ile birlikte çalışarak, peynir ve dondurma gibi süt veya süt ürünlerinin miktarlarını araştırmak ve tanımlamak için çocukların sağlığı açısından önemlidir. Bu kılavuzları hazırlayan komitenin üyesi olan Heyman, bu erken yaşta yeterli kalsiyum alımının önemini vurgulamaktadır; çünkü bu, ilerleyen yaşla birlikte gelen kemik problemleri riskini ve özellikle kalsiyumun önemini azaltmaya yardımcı olur.

Çalışmaların bulguları, mandıra ürünlerinin tamamen ortadan kaldırılmasına karşı uyarıda bulunur ve laktoz intoleransına maruz kalmasına rağmen, birçok çocuğun diğer gıdalarla birlikte az miktarda süt tüketebileceğini açıkça gösterir. Bu rahatsızlığa sebep olmaz. Güncel araştırmalar, İsviçre veya Çedar gibi bazı sütlü yiyeceklerin ve sert peynirlerin ve aktif kültür yoğurdunun çoğu durumda iyi tolere edildiğini göstermektedir. Bu çalışmaların çoğu, laktoz içermeyen süt veya laktozu azaltılmış sütlerin, yine iyi tolere edilen uygun seçenekler olduğunu da ortaya çıkardı. Kanıtlar, aslında, süt ürünlerinin kaçınmasının, yetersiz kalsiyum alımı nedeniyle suboptimal kemik mineralizasyonuna yol açtığını açıkça göstermektedir.

BENZER KONU:  Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir ?

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme başlıklı makalemizde 2 - 6 yaş arasındaki çocuklar nasıl beslenmeli, çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri ve sağlıklı çocuğun beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir