Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

Ebeveynlerin çoğu çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını aşılamak için bir mücadeledir. Bu, özellikle işlenmiş gıdalar, şekerli ürünler ve abur cuburların hem yetişkinler hem de çocuklar arasında giderek daha popüler hale geldiği günümüz dünyasında geçerlidir. Çocuklara sağlıklı yiyecekler yemeye ilham vermek, cesaretlendirmeyi, devamlılığı ve çok sayıda yaratıcılık gerektiren sürekli bir süreçtir. Ebeveynlerin, çocuklarını sağlıklı beslenme alışkanlıklarını oluşturmaları ve sürdürmeleri için cesaretlendirmeleri için belirli yönergelerin akılda tutulması önemlidir. Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmenin en önemli adımı erken bir başlangıç ​​yapmaktır.

çocuk ve beslenme

Bebeklik döneminden hemen sonra, çocukların besin değeri çok yüksek olan çok sayıda taze meyve ve sebze yemeye teşvik edilmesi gerekir. Çeşitli doku ve tatlara sahip ev yapımı bebek mamaları, bebekleri yedikleri yiyeceklerle ilgilenirken çok faydalıdır.

Çocukların yaşamlarının ilk yıllarında bir tat duygusu geliştirdiklerinden, onları erken bir aşamada çeşitli sağlıklı gıdalara maruz bırakmaları, yaşlandıkça sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmeye yardımcı olur. Yaratıcılık, sağlıklı yemek alışkanlıklarına ilham veren önemli bir araçtır. Meyve ve sebzeler gibi besleyici yiyecekleri çocuklara renkli ve çekici bir şekilde sunabilirsiniz, böylece onları yemeye ilgi duyarsınız.

çocukların tüketmesi gereken besinler

Çocuğunuzun diyetindeki meyve ve sebzeleri gizlemek yerine, bir oyun yapın, böylece bu yiyecekleri gerçekten yemek istiyorlar. Çeşitli sağlıklı yiyecekleri içeren ve çocuğunuzun bu yiyeceklerden herhangi birini ne zaman yediği her seferinde eğlenceli bir beslenme kontrol listesi hazırlayabilir, kontrol listesinde onu işaretleyebilirsiniz. Her öğünde bu uygulamayı uygulayın, böylece çocuğunuz sağlıklı beslenme alışkanlıklarını olumlu bir ebeveyn geri bildirimi ile ilişkilendirmeyi öğrenir.

Çocuklar ebeveynlerini memnun etmeyi severler ve bu nedenle sağlıklı beslenmeleri için onlara ilham vermek için harika bir tekniktir. Akılda tutulması gereken bir diğer önemli nokta da, çocukların sağlıklı beslenmelerine ilham vermek için, ebeveynlerin kendilerinin sağlıklı ve iyi bir rol model olmaları gerekmektedir. Çocuklar her zaman ebeveynlerinin davranışlarını taklit eder ve bu da yeme alışkanlıklarında bile geçerlidir.Yaparsan kendiniz için sağlıklı ve besleyici yiyecek seçenekleri, çocuklarınızın da aynısını yapmaya teşvik edilecektir. Bu nedenle, ebeveynlerin kendi sağlıksız gıda alımlarını sınırlamaları ve çocukların aynı örneği takip etmeleri için daha sağlıklı yiyecek seçenekleriyle ikame etmeleri çok önemlidir.

BENZER KONU:  Demir ve Folik Asit İçeren Besinler

4 5 yaş çocuğun beslenmesi

Ebeveynlerin çocuklarına sağlıklı beslenmeleri için ilham vermek için tutarlı ve sebatlı olmaları gerekir. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmek imkansız olmasa da, biraz zaman alır ve bu yüzden sabır önemlidir. Çocuğunuzu zorla beslemek asla iyi bir fikir değildir, çünkü bu sadece onu sağlıklı ve sağlıklı yiyecekler haline getirecektir. Bu, çocuğun sağlıklı gıdalarla negatif bir ilişki kurmasını sağlar. Bunun yerine, çocuğunuzu bazı yiyeceklerin neden diğerlerinden daha iyi olduğunu ve sağlıklı beslenmek için ilham aldığını öğrenmesi için rutin alışveriş ve yemek planlamasında bulunabilirsiniz.

Birçok ebeveyn, özellikle yiyecek seçimleri durumunda, çocuklarının taleplerine cevap verme hatasını yapar. Bu dolaylı olarak çocuğa sürekli devamlılığın her seferinde onların yollarına gitmesine izin vereceğini söyler. Bunun yerine, bir çocuk bir şey yemeyi reddederse, Çocuğun diğer kolay alternatifler olmadan aç kalmasına izin vermek en iyisidir. Bu, daha iyi beslenme alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olmanın uzun bir yoludur. Ekstra oyun zamanı veya en sevdikleri mekânlara yapılacak bir gezi gibi yiyecek dışı ödüller, tatlı yiyecek ödüllerine kıyasla her zaman daha sağlıklı seçenekler. Tüm bu yöntemler sonunda, farklı sağlıklı gıda türleri için bir takdir geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gençler Nasıl Beslenmeli ? başlıklı makalemizde gençler için beslenme, gençler için önerileri ve gençler için sağlıklı beslenme önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir