Demir ve Folik Asit Diyet Besinleri

pteroylglutamic asitler ve bunların oligoglutamik asit konjugeleri için kolektif bir terimdir. eksikliği eritrosit sentezinde bozulma nedeniyle makrositik anemiye neden olur ve koroner ateroskleroz, inme ve tromboemboli de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü olan plazma homosistein düzeylerinin yükselmesi ile ilişkilidir.

Folik asitin besin kaynakları bol miktarda bulunurken, yemek pişirirken dikkatli olunmalıdır. Gazı ne kadar yakarsanız besin maddeleri o kadar az tüketir. Folik asit içeriğini korumanın bir başka yolu, mümkün olduğunca az su ile ısıtmaktır. Doğal folik asit kaynakları arasında tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, portakal suyu, barbunya fasulyesi, maya, karaciğer ve brokoli, lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

b12 vitamini nelerde var

Folik asit ve kobalamin (B12 vitamini), homosisteinin metionine metilasyonu gibi 1-karbon reaksiyonlarında koenzimlerin bileşenleri olarak işlev görür. Diğer kaynaklar arasında turunçgiller ve meyve suları, kuru fasulye ve bezelye, tahıllı ekmekler, tahıllar, mercimek, baklagiller, yer fıstığı, bütün tahıl ürünleri, sığır eti, tavuk, lahana, Brüksel lahanası, bahar yeşillikleri, lahana, bamya ve taze bezelye ve baklagiller yer alır. nohut, kara gözlü fasulye ve mercimek vardır. Gebelik sırasında nöral tüp doğum defektleri folik asit takviyeleri kullanılarak önlenir.
Demir, hemoglobin, miyoglobin, transferrin, ferritin ve demir içeren porfirinlerin hemelannda oluşan metalik bir elementtir ve katalaz, peroksidaz ve çeşitli sitokromlar gibi enzimlerin temel bir bileşenidir. Tuzları tıbbi olarak kullanılır. Hem içermeyen demir, bitki ve hayvan dokularından hem de hemoglobin ve miyoglobinlerden türetilir.
anemiye neden olabilir. Demir takviyeleri, gebelik döneminde kadınlarda diyetin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Demir depolarının, et ürünlerini sebzelerden daha ucuza alarak vücutta stabilize edilebileceği bir gerçektir, ancak yine de vegan bölümünde de tahmin edilenden çok fazla demir kaynağı vardır.
Hem de demirin doğal besin kaynakları arasında sığır eti, et, balık, kümes hayvanları, karaciğer, yumurta, domuz eti, kırmızı et ve hindi bulunur. Vejeteryan bir şekilde görmek için, heme olmayan demir bütün yemek ekmeklerini, kayısıları, barbunya fasulyelerini ve ıspanakları içerir. Diğer demir kaynakları arasında müstahkem yeşiller, domates, patates, yeşil ve kırmızı biberler, güçlendirilmiş ekmekler, tahıllar, baklagiller ve baklagiller bulunur. Aşağıdakiler insan vücudundaki demir rezervlerini doldurmak için gerekli olan demir ekstraktlarına sahiptir ve kabuklu deniz ürünleri, karides, istiridye, midye, istiridye, yağsız et, sığır eti ve karaciğeri, ilave edilmiş demir içeren ekmeğe hazır gevrekleri, türkiye karanlıklarını içerir. et, sardalye, kuru fasulye, pide fasulyesi, bezelye, kara gözlü bezelye, deniz yosunu, kuru meyve, bakliyat, buğday tohumu, kepek, maya, fındık, tohum, maydanoz, pekmez, jaggery ve zenginleştirilmiş ve tam tahıllı ekmekler.

BENZER KONU:  Sağlıklı ve Doyurucu Diyet Salata Tarifi

Bir önceki yazımız olan Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir