Depresyonla Mücadele ve Ceviz ile Zayıflama Yöntemi

Son zamanlarda yayınlanan bir çalışma, ceviz tüketiminin için en kolay yol olduğunu açıkladı. Cevizlerin beyinde, depresyonla mücadele eden zevki indükleyen kimyasalları açığa çıkarabilen doğal bileşiklere sahip olduğu açıklanmıştır . Kolesterolü azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kilo kaybı girişimlerine yardımcı olan diğer birkaç bileşik vardır. Cevizlerin, vücut için gerekli olduğu düşünülen ve gerekli olan kolesterol seviyelerine yardımcı oldukları için gerekli olan omega-3 yağ asitleri bakımından da zengin oldukları bilinmektedir.
Ceviz Beslenme Değeri ve Kilo Verme
Cevizler ayrıca proteinlerin mükemmel kaynakları olarak bilinir ve lifler, vitaminler, antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Omega-3 yağ asidi cevizlerin en iyilerinden biri olduğu sadece birkaç bilinen kaynağa sahiptir. Ceviz tükettiğinizde kolesterol seviyenizi ve trigliserid seviyenizi düşürür, böylece genel kalp hastalığı riskini azaltır. Depresyonla mücadele ve kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra, cevizlerde bulunan besinler de kemikleri güçlendirmeye ve kandaki genel glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
Bütün fındıklar yağ bakımından zengin olmasına rağmen, omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin olan ceviz yağıdır. Ceviz yağı özellikle bu esansiyel yağ asidinden zengindir ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Temel yağ asitlerinin de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda olduğu bilinmektedir . Araştırmalar cevizlerde bulunan omega 3 yağ asitlerinin kalitesinin balıklarda bulunanlardan daha iyi olduğunu bulmuştur. Ceviz, keten tohumu içinde de bulunan alfa linolenik asit içerir ve balıklarda bulunan DHA ve EPA’dan daha yüksek biyoyararlılık olarak kabul edilir.
Bir öğün yemeden önce birkaç ceviz yemek bir kişinin iştahını bastırabilir, bu nedenle bir öğünden beklenebilecek kalori miktarını azaltabilir. Kilo vermek isteyen bir kişi için, bu formda kalmak için harika bir yol olabilir. Besinsel olarak, cevizler aynı zamanda mükemmel bir antioksidan olan ve kanser riskini azaltan zengin E vitamini kaynaklarıdır . Bunun dışında ceviz tüketimi de günlük olarak B vitamini, potasyum, manganez, kalsiyum ve magnezyum gereksinimi sağlar.
FDA ayrıca cevizlerin birçok sağlık yararını da kabul etti ve bu nedenle, kalp hastalığı riskini azaltmak için bu fındıkların daha fazla tüketilmesini tavsiye etti. American Journal of Nutrition, yakın zamanda, ceviz tüketiminin, toplam kolesterolü ve vücut için kötü olduğu düşünülen LDL kolesterolü önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Fındık antioksidanlarda yüksek olduğundan, vücut üzerinde birçok başka yararlı etkisi vardır.
Cevizlerin kilo kaybı ile ilişkisinin şimdiye kadar sonuçsuz kaldığını savunan bazı çalışmalar olmuştur; bununla birlikte, bu fındıkların tüketiminin kilo kaybı girişimleri üzerinde herhangi bir ters etkisi olmadığı bulunmuştur. Bir avuç ceviz, sağlığımız için hayati önem taşıyan birçok önemli besin kadar iyi miktarda enerji sağlayabilir.

BENZER KONU:  Astım Krizine En Etkili Bitkisel Çözüm

Bir önceki yazımız olan Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları başlıklı makalemizde üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir