Detoks Nasıl Yapılır?

Diyet kategorisine 9 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 272 defa okundu

Detoks nasıl yapılır ve faydaları nelerdir sorularını cevaplayacağımız yazımızda detoks hakkında bilgiler vereceğiz. Detoks kısaca yediğiniz besinleri değiştirerek ve daha sağlıklılarını seçerek vücudumuzda biriken ve bize zarar veren atıklardan ve toksinlerden kurtulmak anlamına gelir.

Detoksa nasıl başlanır?

Aslında hafife alınmayacak bir konu olan doktora danışarak başlamak en faydalısı olacaktır. Çünkü sizin toksin sandıklarınız başka bir hastalığın detokshabercisi olabilir. Eğer doktor seçeneğini göz önüne aldıysanız biz detoksun nasıl yapıldığını anlatmaya devam edelim.

İşlenmiş gıdaları sağlıklı ürünlerle değiştirin

Hamburger kola gibi sağlıksız ürünler, mikrodalgada ısıtılıp önünüze sürülen fast food restoranları ürünleri, yoğun şeker içeren içecekler gibi sağlıksız gıdaları bir anda kesmelisiniz. Bunların yerini sebze, meyve, balık ve bakliyat ürünleri almalıdır.

Lifli gıdalara ağırlık verin

Lifli besinler bağırsak hareketleri ve sindirim konusunda oldukça etkilidir. Eğer detoks yapıyorsanız ve lifli gıdalar almıyorsanız bağırsak sorunları yaşarsanız, atmaya çalıştığınız toksinler size daha fazla dert olarak geri dönebilir. Çözülür ve çözülmez olan iki çeşit lif vardır. İlki ıspanak ve lahana gibi gıdalarda çözülmeyen lifler ki bunlar bağırsaklarınızdak sabit kalıntıların hareket etmesini sağlar. Bir de elma, armut ve fasülye gibi besinlerden aldığımız çözünebilir lifler.

Bol su için

Lifli gıdaların arttırılmasıyla elde ettiğimiz bağırsak sağlığı için su alımını arttırmalısınız. Ancak her şeyin fazlasının olduğu gibi suyun da fazlası zarardır. O yüzden vücut ağırlığınıza ve boyunuza bakarak günlük almanız gereken su miktarını hesaplamalısınız. Toksinleri atmada diğer bir yol olan terleme konusunu birazdan anlatacağız. Terlemek için de bol suya ihtiyacınız olacaktır.

Şekeri kesin

Sadece çayımıza kattığımız şeker dışında yediğimiz her karbonhidratlı şeylerden de şeker alıyoruz. Şeker fazlalığı da bir sürü sağlık sorununun yolunu açıyor. Tatlıyı kesmek zor görünse de vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri meyvelerden ve tahıllardan almak çok daha faydalı ve sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Terleyin

Derimiz en büyük organımızdır. Ve detoks konusunda bize büyük fayda sağlar. Terlemeyle atacak olduğumuz toksinler sandığınızdan çok daha fazladır. Terleme için de en iyi yol spor yapmaktır. Spor yapmak insanların gözünü korkutur genelde, büyük bir zahmet gibi görünür. Ancak eve giderken yolunuzu 15 dakika uzatıp yürümek de spor sayılır. Kendinize en uygun aktiviteyi seçerek spor yapmak detoksunuza oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

 

Buna da bakmak isteyebilirsiniz:

Detoks Yaptıran Besinler Nelerdir?

 

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz