Divertikülit için İlk Beş Gıda

Divertiküloz, bağırsağın ve kolonun iç kısmında küçük şişkin keselerin geliştiği durumu ifade eder. Yaş gibi faktörler divertiküloza neden olabilir ve insanların yaklaşık yüzde 75’i, bunu bilmeden bile durumdan muzdariptir. Bununla birlikte, bu vakaların yüzde 20’sinde, divertiküloz, keseler veya divertiküller enfekte olduğunda veya iltihaplandığında, divertikülit olarak bilinen ciddi bir tıbbi duruma dönüşmeye devam etmektedir.

divertiküler hastalığın tanısı

Bu, mide ağrısı, bulantı, kusma, kramplar, ateş, kabızlık veya ishal gibi birtakım ağrılı semptomlara neden olabilir. Divertikülitinana nedenlerinden biri düşük lifli bir diyetin neden olduğu kabızlık ve suşturmadır. Lif, atık malzemenin bağırsak ve kolon yoluyla hareketini teşvik eder ve kabızlığı önlemek için dışkıyı yumuşatır. Divertikülitin tedavisi söz konusu olduğunda lifte yüksek bir yemek bu nedenle ilk eylemdir. Diğer öneriler düzenli sindirimi ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için bol miktarda sıvıyı içerir.

Divertikülit İçin İlk Beş Gıdalar Şunlardır

  • Fasulye, baklagiller, kepekli ekmek, kepek, tam tahıl gevreği, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, yabani pirinç, tam buğdaylı makarna, elma, muz veya armut gibi meyveler, brokoli, havuç ve kabak gibi sebzeler gibi yüksek lifli gıdalar. Günde en az 25 ila 35 gram lif yemeye çalışın.
  • Psyllium ve glucomannan (takviyenin günde 3 – 5 gramı) takviyeleri gibi lif takviyeleri, günlük lif alımını artırmaya ve sindirim sürecini düzenlemeye yardımcı olur. Yulaf kepeği ya da keten tohumu gibi çözünebilir lif takviyeleri de yardımcı olabilir.
  • Semptomlar şiddetli olduğunda bir divertikülit atağı sırasında, sindirim sistemi üzerindeki herhangi bir baskıyı hafifletmek için berrak bir sıvı diyet önerilmektedir. Bu süre zarfında, açık et suyu, herhangi bir posa, jöle ve patlıcansız berrak meyve suları gibi sıvıları içmelisiniz. Saldırı sırasında süt ve yoğurttan uzak durun, çünkü bu ürünlerin sindirimi zor olabilir.
  • Bir divertikülit saldırısından sonra, yavaş yavaş diyetinize katı yiyecekler eklemeye başlayabilirsiniz. Konserve veya pişmiş meyve ve sebze (herhangi bir deri veya tohum olmadan), yoğurt, süt ve peynir gibi süt ürünleri, yumurta, balık, kümes hayvanları, öğütülmüş ve iyi pişmiş etler, makarna gibi az miktarda düşük lifli gıdalarla başlayın. Ve beyaz pirinç.
  • Süt veya krema içermeyen et suyu, meyve suyu, buz patlaması, buzlu su, su, çay veya kahve gibi sıvılar. Fındık, patlamış mısır ve tohumlar gibi yiyecekler divertiküllerin iltihaplanmasına neden olabileceğinden kaçınılmalıdır.
BENZER KONU:  Kansızlığa Karşı Doğal Meyve Suları

Yemeğinizi planlamakta zorluk çekiyorsanız veya durumu tedavi etmek için bir diyet tasarlıyorsanız, sizin için işe yarar bir yemek planı hazırlamak için doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.

Bir önceki yazımız olan Tiamin Eksikliği Sağlık Etkileri başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir