En Etkili 10 Diyet Listesi

Toplumun çapında refah düzeyinin yükselmesi, gıdaya olan ulaşımın basit ve ferah bir hâl alması, teknolojinin gelişmesiyle besinlerde görsellikte ve lezzet çeşitliğinde görkemli bir zenginliğin yaşanması gibi sebeplerle; insanların kullanımı ve beslenmeye bölünen bütçe artmıştır.
Bununla birlikte; sosyal medyanın ve kitlesel etkileşim araçlarının insanlara dayatmış bulunduğu ‘’Zayıf insan güzeldir’’ algısı, devasa bir tezatlık ortaya getirerek kişileri hızlıca defa çok kilo verdirecek seçenek çözüm yollarına yönlendirmiştir. 
Yani hızlıca kilo verdiren diyetlere, fiziksel aktivitelere, hem de ilaçlarına…

İnsanlar hızlıca forma girmekle beraber bunu yapar iken aç kalmak istemiyorlar. 
Bu noktada tok tutan yiyecekler ve hızlıca verilecek kilo miktarı ön tasarıya çıkıyor.
İnsanlar 3 gün içerisinde 5 kilo verdiren diyetler gibi başlıklarla tanınmış diyetlere yönelip programa çalışıyorlar.

Bunlardan en tanınmış olanlarını kısaca inceleyip değerlendirecek olursak; Dukan Diyeti, Karatay Diyeti, Protein Diyeti, İsveç Diyeti, Patates Diyeti, Lahana Diyeti, Yoğurt Diyeti, Yumurta Diyeti, Gaps Diyeti, Hurma Diyeti başlıkları altında değerlendirebiliriz.

Bu diyetlerin tercih edilmesi insanların tüketim alışkanlıklarına, ulaşım koşullarına, sevdikleri gıdalara, ferah uygulayabileceklerini düşünmelerinin yanında bireyin fiziksel etkinlik ve sosyoekonomik haliyle de temaslı olmaktadır. 
Örneğin; sporcular çoğunlukla hızlıca kilo vermek içerisinde protein diyetini tercih eder iken, sosyoekonomik seviyesi düşük çoğunlukla hafif egzersizi olan kişiler patates diyeti, lahana diyeti, yoğurt diyeti gibi şok tesiri yaratabilecek diyetlere yönlenmektedirler.

Kısa adını zikrettiğimiz diyetleri inceleyecek olursak;

1. Dukan Diyeti

İsmini diyeti meydana çıkaran Pierre Dukan’dan alan Dukan Diyeti, aşamalı olarak uygulanan ve günlük gıda kullanımının yüzde 40’ının proteinden yüzde 60’ının sebzeden oluştuğu bir şok
Günlük enerji ihtiyacının alınmamasının yanında protein, karbonhidrat ve yağ seviyesi de beslenme uzmanlarının onaylamadığı oranlarda bulunduğu içerisinde balanslı bir beslenme sağlanmış olmuyor.

BENZER KONU:  Doğal Yollarla Kilo Verme Yöntemleri

Başlangıç evresinde başka bir deyişle diyetin ilk haftasında yalnızca protein kullanımı serbest. 

İkinci evrede(seyir dönemi) ise proteine ek olarak sebze kullanımı başlıyor. 
Dukan diyetinde öğün saati ve porsiyon kısıtlaması yok. 
Diyet süresince herhangi bir karbonhidrat kullanımı yok. (Bazı kaynaklarda yulaf kepeğinin serbest bulunduğu bulunmuştur.)

Son evrede (güçlendirme evresi), listeye biraz biraz meyve ve karbonhidrat ekleyebiliyorsunuz. 
En nihai mertebe olan savunma evresiyse, haftanın bir günü yalnızca protein tüketmek kaydıyla hiçbir kısıtlama getirmiyor.

2. Karatay Diyeti

Yine adını kurucusundan; Prof. Dr. Canan Karatay’dan alan Karatay diyeti son zamanlarda adını en çok duyuran diyet listelerinden biri. 
Bununla beraber beslenme eksperleri arasında devasa kalem dövüşü yaratan bir diyet olmasıyla ön tasarıya çıkıyor.
Beslenme uzmanlarının önerdiği az az ama sıklıkla beslenerek metabolizmayı işlek tutmak ve meydana çıkabilecek hipoglisemileri tedbire mantığını tamamıyla reddederek bunun insülin direncine neden olma ihtimalini dile getiriyor.

Öğünlerin arasında minimum 4 saat olan Karatay diyetinde, güçlü bir sabah kahvaltısı sonrasında tüketilecek iki öğünde devasa porsiyonlar içermeli.
Tüketilecek öğünlerde kolay şekerlerin(meyve, şeker), ekmeğin, şekerli içeceklerin, gazlı içeceklerin, paket besinlerin bulunmaması gerekmektedir.
Üç öğün arasında acıkanlar içinse fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişler serbest. Hatta KARATAY’a göre bol bol tüketebilirler.
Öğünlerde tereyağı, zeytinyağı ve zeytin önemli ! Hem de  kahvaltıda tereyağıyla pişirilmiş omletler istenilen miktarda tüketilebilir.
Karatay diyeti size bir haftalık, bir maaş kilo kaybı vadetmekten ziyade hayat boyu uygulanması lüzumlenen  bir beslenme planı sunuyor.

3. İsveç Diyeti

Çok düşük kalorili diyetlerden olan İsveç diyeti, Karatay diyetinden değişik olarak en çok 13 gün uygulanması gerekliliğini öne devam ediyor. 
Amerikan Kalp Vakfı doğrulusunda acilen kilo vermesi lüzumlenen hastalarda yapılan bu diyetin sıhhatli bulunmadığı devasa bir kesim doğrulusunda kabul edilmekte.
Metabolizmaya şok tesiri yaratan bu diyet böylece kilo kaybı sağlıyor. 
Bunu defa düşük kalorili olmasının yanısıra diyet listesinde karbonhidrat oranının düşük olması ve hudutlu kapsamdaki gıdaların tüketilmesiyle sağlıyor. 
Her gün hangi gıdaların ve bu gıdaların hangi öğünde tüketileceğini ayrıntılı bir şeklinde veren İsveç diyeti; çay, içecek ve kahve kullanımını da sınırlandırmaktadır.

BENZER KONU:  Kilo Vermenin Oryantal Sırları Kore Diyeti

4. GAPS Diyeti

GAPS diyetin de hedef başka diyetler gibi kilo verdirmekten değişik olarak psikolojik çoğu hastalığın sebebinin bağırsaklar olduğunu iddia ederek tedaviyi bu yolla sağlamaktır. 
Yani bozulan bakteri düzenini, hasar görmüş ve sızıntılı bağırsakları rehabilitasyon ederek; Otizm, çöküntü, şizofreni gibi çoğu psikolojik hastalığın rehabilitasyon edilebileceğini öne süren ve kapsamda sarf edilen diyettir.
GAPS diyeti ilk evresinde hasar görmüş bağırsak epitelinin rehabilitasyonu ikinci evrede arkadaş bakterilerin bu bağırsak duvarında üretilmesini hedefler.
Fakat probiyotiklere ehemmiyet vermesi, nişastalı besinleri yasaklaması, kan toksitesini düşürmeyi amaçlaması gibi  tesiri uyandırıcı istikametleriyle zayıflamak içresinde kullanılmaya başlanılmıştır.

5. Protein Diyeti

Protein diyeti; karbonhidrat ve şekerin yasaklandığı, et, tavuk yumurta, balık, süt, yoğurt gibi proteinden varlıklı gıdaların bolca yer aldığı, yağ yönünden fukara bir diyettir. 
Dukan diyetine benzemesiyle beraber daha fazla proteine dayanması yönünden farklılaşıyor.
Protein kullanımı metabolizmayı hızlandırmaktadır ve sindirim içeresinde harcanan enerji artacağından yağ yakımı da artabilir. 
Bununla beraber çok protein tüketimiyle biriken ürik asitin atılması içeresinde daha çok suya gereksinim duyulur. 
Bu başlarda ödem atılmasına fayda sağlasa da diyetin çok uygulanması su kaybına neden olup böbrek yükünü artırır. 
Böbrek taşlarına neden olabilir. 
Aynı vakitte hayvansal besinlerden çok miktarda protein alınırken bunun yanında  kolesterolde getireceği bir yada atılmamalıdır.
6. Patates Diyeti

Haşlanmış patates ve yanı sıra bir oran yoğurt kullanımına dayanan patates diyeti de başka şok diyetler gibi düşük kalorili olmasının yanında gıda ögesi gereksinimin devasa bölümünü karbonhidrattan alınmasına neden oluyor. 
Sosyoekonomik seviyesi düşük kesim doğrulusunda sıklıkla kullanılıyor.
Patates, bedende çok glikozun glikojene dönüştürülerek depo edileceği ise göz ardı ediliyor.

7. Lahana Diyeti

Birçok diyetisyenin önerdiği beyaz lahana çorbasının gün içinde tüketilmesine dayanan diyet gün içinde 800-1000 kkal gibi enerji alınmasına dayanıyor. 
Diyetisyen Tuğçe SERT, diyette muz ve sebze kullanımını de kimi öğünlere ekliyor. 
Bunun yanında günlük 2.5 lt seviyesi su kullanımına ilgi çekiyor.
Çok düşük kalorili olması vücuttan büyük ölçüde su ve adale kaybına neden olabiliyor. 
Haftada verebileceğiniz 5-6 kilogramın devasa oranının su olacağını unutmayın.
Bunun yanında defa çok lahana kullanımı gaz ve şişkinliğe neden olabiliyor.
8. Hurma Diyeti

Beslenme eksperi Nadir Saraç’la beraber adı duyulan hurma diyeti, gün içerisinde toplam 21 adet hurma ve yağsız yoğurt kullanımına dayanmaktadır. 
Hurma meyveler içinde lif seviyesi yüksek, kalsiyumdan varlıklı ve glisemik indeksi düşük olması istikametiyle ilgi çekmektedir.
Fakat diyetin defa düşük kalorili olması ve hurmanın laksatif tesir yaratması ile defa çok su kaybı olacağı ve verilen kilogramlarının çoğunun su kaybı şeklinde olacağı bir ya da atılmamalıdır.

9. Yoğurt Diyeti

Yoğurt; Düşük kalorili, besleyici ve içersinde barındırdığı karbonhidrat, protein ve yağa ek olarak kalsiyum, riboflavin yönünden de varlıklı olması istikametinden büyüme ilerleme ve bu arada günlük gıda ögesi gereksinimi istikametinden ehemmiyeti bir gıdadır.
Vücut içersinde zehirli madde olan maddeleri atması ve Akdeniz’de tüketiminin süregelen olması yoğurdun arındırıcı tesiri üstünde durulmasına sebep olmuştur.
Çorbalar, kuru meyveler, yulafla yapılan diyet listesi size beş gün içerisinde üç kilo vermeyi garanti olarak verebiliyor.
Fakat göz ardı edilen bölüm ise yoğurdun kolesterol, fosfor değerinin yüksek olması hasebiyle çok kullanımının böbreklerde oluşturabileceği yük.

BENZER KONU:  3 Günlük Örnek Diyet Programı

10. Yumurta Diyeti

İsminden yalnızca yumurta tüketiliyor gibi anlaşılsa da yumurtanın yanı sıra greyfurt, ızgara tavuk, domates, günün bir öğününde bir dilim kepekli ekmek, elma ve kimi zamanlarda salatanın serbest bulunduğu düşük kalorili bir diyet. 
Yine günlük alınan enerjinin devasa bir bölümünün proteinden alındığı, size üç gün içerisinde üç ya da yedi gün içerisinde yedi kilo verme gibi garantiler veren yumurta diyeti metabolizmayı hızlandırıp yağ yakma temeline dayanıyor.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı Montignac Diyeti başlıklı makalemizde montignac diyeti, montignac diyeti ile zayıflama ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir