Evde Kabarık Gözler İçin Yapılabilecek İlaçlar

Kabarık gözler veya periorbital ödem (şişlik), göz çevresindeki dokunun şişmesidir. Yaygın olarak bu sadece göz altındaki dokuda görülmesine rağmen, göz kapaklarının dokusunu da etkileyebilir. Genel terim şişkinliktir. ‘Ödem‘ kelimesi sadece şişlik çok büyük ve fark edilir hale geldiğinde kullanılır. Bu yazıda, gözün tam olarak şişkinliğinin ne olduğunu ve göz şişliğini azaltmak için neler yapılabileceğini tartışacağız.

Şişmiş Gözler: Gözlerin altında şişmiş gözler veya ‘torbalar’ yaygındır, ancak tüm torbalar şişkinlik olarak adlandırılamaz. Birçok insan genetik olarak gözlerinin altından hafif bir yağ yastığına sahiptir. Bu kötü görünmesine rağmen, gözlerin şişmesi olmadığı için bu konuda yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

Göz altı torbaları veya şişlik altında göz çevresi dokularda sıvı toplanmasıdır. Bunun birtakım nedenleri olabilir ve bunları daha sonra bu makalede tartışacağız. Ancak, gözlerin, gözlerin göründüğü doğal yol değilse şiştikleri söylenir.

Nedenler

Birçok insan, uykusuzluğun veya yorgunluğun kabarık gözlere neden olduğunu hisseder. Bununla birlikte, bu inancı kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur. Hem yorgunluk hem de uykusuzluk, kişinin gözlerini ovuşturmasını isteyen kuru gözlerle sonuçlanır ve bu da göz çevresindeki dokularda kan damarlarını kırar ve koyu halkalara neden olur. Ancak bu, herhangi bir şişkinliğe neden olmaz.

Kabarık gözlerin yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

⇒ Hormonal Varyasyonlar: Vücut, şişlikli gözlerle sonuçlanabilecek hamilelik, menopoz, menulasyon vb. Zamanlarda sıvı biriktirir.

⇒ Alerjiler: Deri altı kılcal damarlarda kırılmaya neden olan alerjilerin neden olabileceği torbalar veya göz altı şişmesi, kabarık gözlerle sonuçlanır.

Ağlama: Aşırı ağlama, gözyaşı içindeki tuz nedeniyle göz içinde sıvı tutulmasına neden olur. Aynı nedenle aşırı tuz alımı kabarık gözlere de yol açabilir.

⇒ Gözyaşı Bezlerinde Tıkanıklık: Gözyaşı bezlerindeki tıkanıklık, göz çevresindeki dokunun içinde sıvı birikmesine ve bunun sonucunda şişkinliğe neden olabilir.

BENZER KONU:  Egzama İçin Yapılması Gereken 10 Şey

⇒ Mononükleoz: Mononükleoz enfeksiyonu gözlerin kabarmasına ve şişmesine yol açabilir.

Alkol Tüketimi: Alkol tüketimi, gözlerin şişmesine neden olan tüm faktörler olan stres, yorgunluk ve hormonal değişikliklere neden olur.

Doğal Telafiler

göz altı şişliği nedenleri

Gözlerin etrafındaki dokularda sıvı kalması nedeniyle kabarık gözler meydana geldiği için, bu sıvıyı yaran veya tahliyesine sebep olan her şey semptomları hafifletir. Kabarık gözleri tedavi etmenin en kolay ve en iyi yollarından bazıları aşağıda verilmiştir.

⇒ Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Gözün şişkinliği alkol tüketiminden veya sigaradan kaynaklanıyorsa, bu alışkanlıkları durdurmak semptomları hafifletecektir. Diyetinizde aşırı tuza alışkınsanız veya sodyumda yüksek miktarda işlenmiş yiyecek yerseniz, taze yemeye geçmeniz semptomları hafifletecektir.

⇒ Göz Masajı: Halka parmağı kullanarak (yanaktaki sinüs dokusundan başlayarak) dairesel bir hareketle şişmiş dokuyu nazikçe masaj yaparak birikmiş sıvının gözyaşı kanallarından dışarı akmasına neden olur. Tüm şişkinlik azalıncaya kadar işlem birkaç dakika süre ile tekrarlanmalıdır.

⇒ Soğuk Göz Maskesi: Gözlere 10 ile 15 dakika arasında yerleştirilen bir soğuk göz maskesi, birçok semptomdan kurtulmayı sağlayacaktır. Soğuk, şişmiş dokuyu daraltır ve aynı zamanda, gözlerin altındaki deriye geri akmasına ve şişmeyi azalmasına neden olur. Bununla birlikte, bu, herhangi bir etkiye sahip olmak için tekrar tekrar 15 ile 20 dakika süreyle yapılmalıdır. Sıcak içeceklerden ziyade soğuk içecekleri içersiniz, çünkü onlar da damarları daraltmaya ve sıvıyı şişmiş dokudan tahliye etmeye yardımcı olurlar. Sıcak içecekler durumu kötüleştiremese de, onu hafifletmek için hiçbir şey yapmazlar.

⇒ Göz Makyajını Azaltın: Bazen sıvı tutulması, alerjinize neden olabileceğiniz bir ürünün kullanılmasıyla tetiklenebilir. Tüm kimyasal ürünlerin kullanımını askıya almak, olası bir nedenin kaldırılması avantajına sahip olacaktır.

İlaçlardan Kaçının: Bazı doğal, bazıları değil, kabarık gözlerin azaltılmasına yardımcı olan bazı ürünler vardır. Bu ürünlerin çoğu test edilmez ve her zaman çalışmaz. Çifte tehlike, zaten çok hassas ve şişmiş olan gözlerinizdeki cildinize uygulayacağınız için, problemi yanlışlıkla kötüleştirebilirsiniz.

BENZER KONU:  Çocuklar İçin İntoleranslı Sütün Önemi

Diyet ve Egzersiz: Yaş, vücutta sıvı birikmesine neden olur. Bu doğal bir süreçtir ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Gözlerinizdeki şişkinliğin sebebi bu ise, egzersiz yapmaya ve kendinizi formda tutmak için diyete konsantre olmak pahalı ürünlere gitmekten daha iyi bir seçenektir.

Göz çevresindeki şişkinlik vakalarının çoğu ciddi değildir. Çoğu kez iyi bir gece uykusu ve günde yarım saat boyunca terleme, kabarık gözlerin olmadığından emin olmak için yeterli değildir.

Bir önceki yazımız olan İştah Kaybına ve Hazımsızlığa Karşı Çözümler başlıklı makalemizde hazımsızlık nedenleri, İştah kaybı ve hazımsızlık ve İştah kaybına karşı ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir