Geleneksel Asya Diyeti Nedir ?

Sağlıklı diyetlerden bahsettiğimizde Geleneksel , ilk sıralarda kendine yer bulur . Asya Diyetinin temelinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin değerleri yer almakta. Bu diyeti, diğer diyetlerden farklı kılan diğer bir özelliği ise, daha sağlıklı ve dengeli bir temeline dayalıdır. Doymuş yağ oranın düşük olması, bunun yerine vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

Asya Diyetinin menüsüne baktığımızda genelde kuru baklagiller, , meyve ve kuru yemişler yönünden zengin olduğunu görmekteyiz. Et ve süt ürünlerinde düşük olduğunu görmekteyiz.

Bu diyetin en çok uygulandığı ülkelere baktığımızda ilk sıralarda Çin , Japonya ve diğer Asya ülkeleri yer almakta. Bu herhangi bir sorunu olmayan yetişkinler için oldukça idealdir. Hamileler, çocuklar ve herhangi bir sorunu olanlar ise, doktorlarına başvurmadan bu diyeti yapmamaları önerilir.

Asya Diyetinin Hedefi

Bu diyetin temel amacı diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi birçok kronik hastalık riskini mümkün oldukça en aza indirmektir.

Asya Diyeti Piramidi

asya diyeti piramidi

Bildiğiniz gibi Asya büyük bir kıtadır. Bu yüzden tek bir geleneksel Asya Diyetinden söz etmek mümkün değildir. Geleneksel bir Asya Diyeti Piramidine baktığımızda ; sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, baklagiller ve bitkisel yağlar yer almaktadır. Bunların yanı sıra günlük olarak pirinç, erişte, mısır, darı, ekmek ve diğer tahıllarda tüketimi önerilmektedir.  Tercihe bağlı olarak hafta bir kez olmak kaydıyla balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta , kümes hayvanları ve süt tüketilebilir. Kırmızı et ise ayda 1 kez ile sınırlıdır. Bu diyeti uygularken , günde en az 6 bardak su tüketilmelidir.

Hemen bir Asya Diyeti Listesi örneğini de sizlerle paylaşalım.

Asya Diyeti Listesi

Kahvaltı : 

1 tane yumurta

Birkaç dal ince kıyılmış yeşil soğan

BENZER KONU:  Keto Diyetinde Ne Yenilir, Ne Yenilmez?

Sıvı yağ

Tuz – karabiber

Hazırlanışı : Bir kasenin içerisine yumurtayı kırıyoruz. İnce ince doğramış olduğumuz yeşil soğanı, tuzu ve karabiberi ekleyip, iyice çırpıyoruz. Hazırlamış olduğumuz yumurtayı az yağda pişiriyoruz.

Ara Öğün

8 tane badem

Öğle :

2 dilim lahana böreği

1/4 doğranmış domates

2 tane büyük karides

Taze fesleğen – nane

1 bardak taze ananas suyu

Akşam :

1 tabak esmer pirinçten yapılmış pilav

1/ 4 ekmek ( çavdar ya da tam buğday tercih edebilirsiniz )

Birkaç tane haşlanmış , havuç

Biber

1 küçük armut

Ara Öğün

Buharda pişirilmiş edamame ( yeşil soya fasulyesi )

Tekrar hatırlama yapmakta fayda var. Herhangi bir diyeti denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Yaz Beslenmesi İçin Öneriler ve Diyet Programı başlıklı makalemizde , diyet ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir