Gençler Nasıl Beslenmeli ?

Gençlerde uygun beslenme çok önemlidir. Bu aşamadaki büyüme ve gelişimin kapsamı önemlidir; bu nedenle, gençlerin bu beslenme gereksinimlerini karşılaması için bir diyetin bu kadar önemli olmasının nedeni de budur. 15 ile 18 yaş arasındaki gençler, yetişkin olma eşiğinde olacak ve son büyüme dönemini geçirecekler. Kızlar fazladan yağ tabakaları geliştirecek, erkekler ise kas kazanacak ve kan hacmi de artacaktır. Çoğu zaman, kızlar kilo alımı nedeniyle diyetlerle deney yapmaya başlar. Çocuklar, sürekli büyüyen iştahlarını doyurmak için sürekli yiyebilirler. Her ikisi de aşırı davranışlardır ve uygun şekilde ele alınmadığı takdirde sorunlarına yol açabilir.

gençler için beslenme

Sağlıklı beslenmeye başlamak için en iyi yol diyetin çeşitli gıdalardan oluştuğundan emin olmaktır. Çeşitli besin gruplarından farklı yiyecekler seçin, böylece vücut yeterli besin maddesi doldurur.

Gençler için günlük diyetin bir parçasını oluşturması gereken yiyecekler arasında meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleri, tam tahıllar, kümes hayvanları, et, yumurtalar, kuru fasulye ve fındık yer alır.

Bugün gençler bile telaşlı bir hayatın hızına ayak uydurmak zorunda kalıyorlar. Eğitim kurumlarının baskısı arttı ve çoğu genç üniversite veya iş için hazırlık yapmak için çok zaman harcıyor. Spor ve müfredat dışı aktiviteler de zamanlarının ve enerjilerinin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu genellikle koşuda yemeğe yol açar. Fast food her yerde kolayca bulunabilir ve çoğu gençler bir araya geldiklerinde veya dışarı çıktıklarında bu abur cuburlarda aperatifler .

gelişme çağında beslenme

Kızartmalar, patates kızartması gibi atıştırmalıklar Burger ve pizzalar yağ ve tuzla doldurulur. Çerezler, kekler ve çörekler gibi atıştırmalıklar, vücuda çok miktarda yağ ve şeker sağlar. Bu tür yiyeceklere direnmek zordur ve bu nedenle diyetten tamamen dışlanmasına gerek yoktur. Ancak bunların tüketimi yakından izlenmelidir. Çok fazla yağ ve kolesterol tüketmek kandaki kolesterol düzeylerinde bir yükselmeye yol açmakta ve uzun vadede kalp problemleri riskini artırabilmektedir.

BENZER KONU:  Diyet ile Kaliteli Yaşlanma Nasıl Olur?

Fazla yağ tüketimi de sağlıksız kilo almanıza neden olabilir. Yağlardan elde edilen kalorilerin toplam kalorinin yüzde 30’unu geçmemesi tavsiye edilir. Ayrıca, yüzde 30’undan sadece yüzde 10’u doymuş yağlardan gelmelidir. Ciltsiz tavuk, yağsız et ve balık seçerek yağ tüketimini azaltın. Ayrıca, az yağlı süt ve süt ürünleri için gidin. Dışarıda yemek yemek, gençler arasında düzenli olarak gerçekleşir. Restoranlarda, kızartılmış yerine pişirilmiş veya kızartılmış yemekleri seçerek sağlıklı bir şekilde yemek yapmak da mümkündür. Daha fazla salata tercih edin, ancak yüksek yağlı kızartmalardan uzak durun.

gençlere özel sağlıklı beslenme önerileri

SodyumPotasyum ile birlikte vücuttaki su seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu için diyette gereklidir. Bununla birlikte, fazla sodyum alımı yüksek kan basıncı seviyelerine yol açabilir. İşlenmiş gıdalar sodyum ile doldurulur ve dolayısıyla bunların tüketimi azaltılmalıdır. Patates cipsi ve simit gibi tuzlu atıştırmalıklar en küçük miktarlarda yenir. Tam tahıllar, meyveler ve sebzeler uygun bağırsak hareketleri için gerekli olan vitamin ve lifi ile doludur. Kızlar ve erkekler 11 ile 18 yaşları arasında daha yüksek demir alımına ihtiyaç duyarlar. Balık, et ve kümes hayvanları gibi gıdalardan demir elde edilebilir. ayrıca kalsiyum alımından oluşur ve böylece kemik gelişimi düzgün bir şekilde devam eder. Kiloları hakkında endişelenen gençler, bir aile üyesine veya okul doktoruna danışmalıdır. Aşırı kilolu gençler günlük rutinlerinde orta derecede bir egzersiz yapmalıdır. Yetersiz kilo veren gençler, yetersiz beslenmeden kaynaklanan sorunları önlemek için sağlıklı gıdaların tüketimini artırmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Aldırmayan Yiyecekler Listesi başlıklı makalemizde diyet, kilo aldırmayan yiyecekler ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir