Ispanak Nasıl Tüketilmeli? Ispanak Faydaları Neler?

Vitamin ve besinlerin yanı sıra , enflamasyonu azaltabilecek nitrat ve glikolipidlerle doldurulur. İşte bu veggie başka neler yapabilir:

  • Kalbinize yardım edin: Ispanaktaki glikolipidler vücudun nitrik oksit (NO) üretimini teşvik eder, bu da kan damarlarını genişletmeye ve aterosklerozu azaltmaya yardımcı olur.
  • Kolesterolü geliştirin: Nitratlar trigliseritleri, toplam kolesterolü ve LDL seviyelerini önemli ölçüde düşürme potansiyeline sahiptir .
  • Kan glikozunu kontrol altında tutun: Nitratlar ayrıca kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.
  • Kas inşa: Evet, tekrar nitratlar. Kan akışını ve kas kasılmalarını geliştirerek atletik performansı arttırdığı gösterilmiştir.
  • Kanser riskinizi azaltın: Ispanak, potansiyel bir tümör baskılayıcı etkisi olan N-oksalilglisin (NOG) adlı bir kimyasal içerir.

 

ispanak faydalari ispanak nasil tuketilir
Ispanak nasıl tüketilmelidir? Ispanağın sağlık açısından faydaları nelerdir?

 

Ispanak suyu içmeli miyim?

İçeceklerinize ıspanak eklemek, özellikle de hareket halindeyseniz bu besin açısından zengin sebzeyi diyetinize dahil etmenin sağlıklı bir yolu olabilir. Bununla birlikte, meyve suyu temizliği de dahil olmak üzere aşırı diyetlerden kaçınmak önemlidir . Uzun süre sadece yeşil meyve suyu içmek böbrek taşı oluşma riskinizi artırabilir ve – aşırı durumlarda – ıspanaktaki oksalatlara bağlı kriz başarısızlığı.

Ispanakın pişirilmesi veya ıslatılması, bu bileşiğin sindirim sırasında ne kadar emildiğini azaltır.

 

Pişmiş mi çiğ mi yemeliyim?

Kaynar ıspanak, sizin için iyi olan nitratların miktarını önemli ölçüde azaltabilir, bu nedenle çiğ veya buğulama genellikle gidilecek yoldur. Püre ıspanak yaprakları da vücudun emebilme yeteneğini artırabilirkesilmemiş ıspanak ile karşılaştırıldığında lutein ve beta-karoten sağlıklı bileşikler .

 

Nasıl hazırlamalıyım?

Limon suyu, beyaz şaraplar ve sirke gibi asidik sıvılarla salatalara eklemeye çalışın , çünkü bunlar ıspanaktaki kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, çiğ veya buharda pişirilmiş ıspanağa yağ eklemek, beta-karoten içeriğini boşaltmaya yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Keto Diyeti Nedir? Keto Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde keto , keto diyetinde ne yenilir ve keto diyetinde ne yenmez hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER KONU:  1 Haftalık Düz Karın Diyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir