İştah Kaybına ve Hazımsızlığa Karşı Çözümler

,tedavi edilmek üzere tek tek ele alınması gereken iki ayrı durumdur. İştah kaybı, kanser, diğer hastalıklar, bazı ilaçlar, enfeksiyonlar ve stres gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Ayrıca psikolojik travma veya akıl hastalıkları ile de bağlantılı olabilir. Ölüm ya da şiddetli bir yaşam değişimi gibi büyük bir kriz de iştah kaybına yol açabilir. Sebep ne olursa olsun, bu durumu mümkün olan en kısa zamanda düzeltmek önemlidir. İştahsızlık veya iştahsızlık, hayatta kalmak için gerekli olan temel besinlerden yoksun kaldığı için, zayıflığın ve vücudun bağışıklık sisteminin azalmasının kısa bir süre içinde çevrilemez.

İştahınızı arttırdığına inanılan bitkisel takviyeler vardır . Örneğin, astragalus otu iştahınızı uyarabilen ve sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını teşvik edebilen flavonoidler içerir. Bu bitki 500 mg kapsül formunda bulunabilir ve günde en az iki kez gıda ile alınmalıdır. Kaygan karaağaç kabuğu tabletleri de sindirim sürecine yardımcı olur. Günde yemekle birlikte alınan 500 mg’lık bir kapsül, iştahınıza göre bir dünya yaratır. 325mg civanperçemi çiçek takviyeleri enerji seviyenizi ve daha sonra iştahınızı arttırır. Bu tablet günde üç kez alınabilir. Karahindiba çiçeği, iştahı da arttıran insülin içerir, ancak bu bitki aynı zamanda hafif bir müshil gibi davrandığından da dikkat edilmesi gerekir.

iştahsızlık hangi hastalığın belirtisi

Kayıp iştahınızı geri kazandırabilecek çeşitli ev ilaçları vardır. Kireç, tat alma tomurcuklarınızı uyarabilen ve iştahınızı artırabilen etkili bir ilaçtır. Limon suyu biraz zencefil ve bal ile karıştırılabilir ve iştahınızı arttırmak için gün boyunca içilir. Sadece biraz tuzla zencefil yemen bile iştahınızı başlatır. Sarımsak, sindirim sisteminizin çalışmasını iyileştirdiği söylenir. Sarımsaklı çorba, düzenli olarak yemeğe geri dönmenize yardımcı olabilir. Bu durum özellikle anoreksiya gibi yeme bozuklukları olan kişiler için faydalıdır. Nar suyunu bal ve tuz ile karıştırıp, etkili bir ev ilacı olarak da deneyebilirsiniz. Bazen kötü beslenme alışkanlıkları ya da kötü beslenme nedeniyle iştahınızı kaybedebilirsiniz. Uygun sindirimle ilgili yardımcı olmak için üç büyük öğün yerine günde birkaç küçük öğün yemeye ve yemeye çalışın. Düzenli egzersiz yapmak da iştahınızı doğal olarak iyileştirebilir.

BENZER KONU:  Kolonu Temizlemeye Yardımcı Doğal Tarifler

Öte yandan hazımsızlık da dispepsi olarak bilinen bir mide problemidir. Hazımsızlık belirtileri normal yeme ve ‘tam’ duygu sonra rahatsızlık vardır. Ayrıca diyafram ve göğüs bölgesi çevresinde şişkinlik, mide bulantısı ve ağrı yaşayabilirsiniz. Mide ağrısı ve mide yanması ile birlikte kramplar bile olabilir. Hazımsızlık çok fazla ve çok hızlı yemek yemekten veya çok zengin veya baharatlı yiyecekler tüketmekten kaynaklanır. Sigara içme, içme, egzersiz yapma, geceleri ağır yemek yeme ya da yatmadan önce yaşam tarzı gibi alışkanlıkların hepsi hazımsızlığa yol açabilir. Mide problemleri, örneğin GÖRH veya ülser, gastrit veya mide kanseri gibi rahatsızlıklar varsa, bu hastalıkların belirtilerinden biri bile hazımsızlık olabilir. Stres çok fazla karbonatlı içecek, çikolata ve kahve gibi hazımsızlığı şiddetlendirebilir.

Ev ilaçları hazımsızlık için en iyi şekilde çalışır. Kronik hazımsızlığınız varsa, her yemekten önce limon suyuyla bir bardak su içirin. Zencefil ve ballı limon suyunu karıştırın ve hazımsızlık belirtilerinden çabuk rahatlama için bir çay kaşığı alın. Çok fazla gaz veya gazınız varsa, bir bardak suya bir kaşık kabartma tozu karıştırın ve hızlıca içirin. Mide ağrısı ve karın rahatsızlığı çok şiddetli olduğunda, mideye birkaç küp buz sürülür. Hazımsızlık için bir başka yaşlanma çare, bir bardak ılık su içinde kimyon tohumu dolu bir kaşıktır. Hazımsızlık tedavisi için içmeden önce suyu süzün.

Uzun bir süre boyunca hazımsızlık tedavisinde ve önlenmesinde birkaç bitki kullanılmıştır. Lavanta, zencefil, papatya ve ahududu gibi bitkisel çaylar, mide ağrılarını durdurabilir ve hazımsızlık nedeniyle rahatsızlığı azaltabilir. Nane, hazımsızlıktan mükemmel rahatlama sağlar ve çiğ veya hatta çay şeklinde olabilir. Zengin ve baharatlı yiyeceklerin yanı sıra hazımsızlığa meyilliyse kafein, çay ve alkolden uzak durun. Üç, ağır olanlardan ziyade gün boyunca küçük öğünler yiyin. Yerken, doğru çiğnemeyi ve yavaş yemek yemeyi unutmayın. Yeme ve uyku arasında yeterli bir boşluk olması önerilir, böylece sindirim sistemi öğün işlenecek kadar vaktidir. Bir öğünden sonra bazı hafif egzersizler de yardımcı olur.

BENZER KONU:  Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

Aslında, herhangi bir düzenli egzersiz rutini sindirimi artırabilir. Hamileliğiniz sırasında akut hazımsızlığınız varsa, güvenli ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Hamileyken hazımsızlık tedavisi için hapları atmayın. Stres seviyenizi meditasyon veya yoga ile azaltın. Özellikle mide bölgesini hedef alan ve rüzgârı rahatlatmak, ölü adam pozu, kobra pozu ve çekirge pozu gibi sindirimi geliştiren çeşitli yoga pozları vardır.

Bir önceki yazımız olan Limon Ginseng Yeşil Çayın Faydaları başlıklı makalemizde en hızlı zayıflatan çay, çayı bitkisel ve çayları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir