Kansızlığa Karşı Doğal Meyve Suları

Demir eksikliğinden kaynaklanarak ortaya çıkan , hanımlarda daha çok görülmektedir. Özellikle hanımların yoğun reglli dönemlerinde aşırı kan kaybetmelerinde büyük etki var. Tabi, kansızlığın bunun dışında birçok etkini var. Bunların başında da demir eksikliği, yeterince beslenememe gelmektedir.

Kansızlık sorunu çeşitli yollarla ortadan kaldırmak mümkün. Bu yollardan biri demir ilaçlarını kullanmaktır. Daha etkili bir çözüm için ise günlük menünüzü demir içeriği yüksek besinler tarafından hazırlanmalı.

Kansızlığı gidermenin diğer bir yolu ise doğal meyve suları tüketmektir. Gelin şimdi birlikte hangi meyve sularının kansızlığa iyi geldiğine bir bakalım.

Kansızlığı Giderici Meyve Suları 

  • Maydanoz Suyu

Maydanoz çok miktarda demir içermektedir. Maydanoz suyunun içine biraz limon suyu ekleyerek içerseniz vücudunuz demiri daha çabuk emer. Birazdan tarifini paylaşacağımız maydanoz suyunu ana yemeklerden önce içerseniz faydasını daha iyi görürsünüz.

⇒ 1 tane limon

⇒ Bir avuç maydanoz

⇒1 bardak su

Maydanozu iyice yıkadıktan sonra küçük parçalara ayırın. 

Blenderın içine 1 bardak su bırakıp, maydanozları ekleyin . Sıkmış olduğunuz limon suyunu da ekleyerek blenderdan geçirin.

  • Pancar ve Havuç Suyu

Kansızlığı gidermeye yardımcı olan besinler arasında pancar yer alır. Eğer pancarı havuç ile birlikte tüketirseniz vücutta demir emilimi artar. Hemen bunla ilgi bir tarifi sizlerle paylaşalım.

⇒ 1 tane pancar

⇒ 1 bardak su

⇒ 1 tane havuç

⇒ 2 yemek kaşığı bira mayası

Havuç ve pancarı yıkayıp, küçük parçalar halinde dilimliyoruz.

Blenderın içine havuç ve pancarı ekleyip üzerine 1 bardak su ekleyip, karıştırıyoruz.

Sonra içine bira mayasını da ekleyip, son bir defa daha karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz bu karışımı sabah kahvaltısından önce tüketmenizi öneririz.

  • Ispanak , Pancar ve Kırmızı Meyve Suları 

Demir açısından yüksek olan meyveler arasında kırmızı meyveler yer almakta.  Özellikle böğürtlen, çilek ve kiraz demir açısından oldukça yüksektir. Birazdan sizler oldukça lezzetli bir tarif vereceğiz. Bu tarifi sizin günlük besin ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacağı gibi kansızlığı gidermeye de yardımcı olacaktır.

BENZER KONU:  Bel Çevresindeki Yağlardan Kurtaran 5 Mucizevi Yiyecek

⇒ 3 tane küçük turp

⇒ 2 avuç dolusu ıspanak

⇒ 1 tane pancar

⇒ 1 bardak su

⇒ Yarım çorba kaşığı bira mayası

⇒ 5 avuç dolusu kırmızı meyve ( yaban mersini, çilek, dut, böğürtlen, frambuaz vb.)

Blenderın içine küçük parçalar haline getirdiğiniz ıspanak, turp ve kırmızı meyveleri bırakın ve üzerine 1 bardak suyu ekleyip yoğun bir kıvam alana kadar blenderdan geçirin.

İçeceğiniz pancarın pembe halini alacaktır.

Pembe rengini aldıktan sonra içine bira mayasını ekleyin ve karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz bu karışımı yavaş yavaş tüketin.

Bir önceki yazımız olan Kuşburnu Çayı İçmeniz İçin 4 Önemli Neden başlıklı makalemizde kuşburnu, kuşburnu çayının faydaları ve kuşburnunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir