Kilo Vermede Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Diyet kategorisine 11 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 348 defa okundu

Kilo verme konusunu işlerken herkes kendince söylecek şeyler bulur. Ortalıkta yüzlerce efsane dolaşmasının sebebi aslında birinde işe yarayan sebebin diğerinde işe yaramamasıdır. Eğer konu kilo verme olursa en küçüğümüzden en büyüğümüze kadar herkes bir şeyler anlatır. Biz de bu yazımızda kilo vermede doğru bilinen yanlışları işleyerek sizleri bu konuda aydınlatmak istedik.

Diyet yaparken aç kalmak zorundasınız

Sitemizin sloganı da olan “Diyet yapmak aç kalmak değil doğru şeyleri yemektir” sözünü hatırlatırız. Diyet yapan birinin kilo vermekesinlikle aç kalması gerekmez. Eğer kronik bir sağlık sorunu yoksa kilo verme en basit şekilde vücudun ihtiyacı olan kaloriyi almasıyla olur. Eğer diyetteyseniz ve kalori alımınızı sınırlandırıyorsanız metabolizmanız da yavaşlayarak aç kalma hissinizin azalmasını sağlayacaktır. Siz yeter ki sağlıklı diyet yapın, geri kalan her şeyi mükemmel dizaynıyla vücudumuz halledecektir. Diyet yapmanın en iyi yolu yediklerinizi kesmek değil onları değiştirmektir. Hamburgerden daha sağlıklı bir yiyeceğe geçerseniz aç kalmadan çok daha sağlıklı ve düşük kalorili besinle aynı doygunluğa ulaşacaksınız. Yemeklerinizi meyvelerle desteklersiniz daha dengeli kalori alımına ve daha uzun süren tokluk hissine sahip olursunuz.

Spor yapıyorsam diyete gerek yok

Yapılan en büyük hatalardan biridir bu. Egzersiz ve diyet birbirinin tamamlayıcısıdır. Biri olmadan diğeri düzgün sonuç vermez. Diyet yapmadan spor yaparsanız daha iri ve kalıplı olabilirsiniz. Ya da spor yapmadan diyet yaparsanız sarkmış ve orantısız bir görünüm elde edebilirsiniz. Spor yaparak sağlıklı ve çekici bir beden elde edersiniz. Ve verdiğiniz kiloların tekrar alınımı önlersiniz. Ancak diyet yaparsanız kilo verebilir ve sporla tümleştirdiğiniz programınız sayesinde daha hızlı ve etkili şekilde istediğiniz kilolara inebilirsiniz.

Bol su içmek kilo verdirir

Bol su içmek kilo vermenize direkt etki sağlamaz. Bazı kötü alışkanlıkların yerini alarak kilo vermenizi sağlar. Mesela yemekten önce bir bardak su içmek midenizi küçülteceğinden daha az yemenizi sağlar. Ayrıca soğuk suyun yağ yakma gibi etkileri olsa da bu kesinlikle yeterli değildir.

Öğünler arasında atıştırmak diyetinizi bozar

Bu yanlış bilinenler arasında ön sıraları çeker. Eğer atıştırmalıklar doğru seçilirse ve yeter miktarda yenirse diyetinize fayda sağlar. Ama siz öğün arasında atıştırmalık diye koca paket cips yerseniz ya da işlenmiş gıdalar tüketirseniz bunun tabii ki zararı olacaktır. İşin sırrı sağlıklı ve düşük kalorili bir ara öğün hazırlamak ve bunu doymalık değil bastırmalık yemek şeklindedir. Böylece hem açlığınızdan kurtulursunuz hem de ana öğünde daha az yersiniz.

 

Etiketler : , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • PelinCevapla

    Çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim. Diyet yaparken doğru bildiğimiz ne çok yanlış varmış.

    Oca 12, 2017 11:09