Kilo Vermenin Oryantal Sırları Kore Diyeti

Asyalı kadınlar ince figürleri sayesinde Batı da çok dikkat çekerler. Bu konuda genetik faktörler önemli bir yer tutsa da hususta kalıtsal ehemmiyetli bir rol oynasa da, besinlerin de buna katkıda bulunduğunu göz ardı etmemek gerek.  

Günümüzde Batı kültürünün yemekler oryantal mutfakları etkiliyor. Ama buna rağmen, Japonya ve Kore gibi ülkeler kilo aldırmayan son derece sağlıklı mutfak geleneğine sahiptir.

Aslında Korelileri, gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda Korelilerin daha az obeziteye yatkın olduklarını, uzun bir hayat arayışına sahip olduklarını görmekteyiz. Peki, bunun sırrı ne ? Bu kadar sağlıklı olmalarının nedenleri ne ?

Bu konumuzda nin kilo vermeye yardımcı olan özelliklerini bulabilirsiniz.

Kore Diyetlerinin Zayıflatma Sırları

Kore diyetleri, zayıflatma özellikleri ile dünya genelinde popülerleşti. 
Ancak, bu diyetlerin esas prensiplerini tehlikeli “mucizevi diyetler” ile karıştırmamak gerekir. Bu iki birbirinden oldukça farklı diyetlerdir. 

Ne yazık ki, Kore beslenme biçimlerinin dünyaya yayılmasına bağlı olarak, çoğu diyet planı daha çok katılaşmıştır. 

Sonuç verirler, fakat hala belirli gıda maddelerini içermezler. Bu nedenle, herhangi bir diyet planı uygulamadan evvel, o diyetin yaşınız, sağlığınız ve kilonuz içerisinde makul olup olmadığını değerlendirmek için bir diyetisyenden tavsiye alın.

Genel olarak, bu mutfağın “sırları”ndan kimilerinin sağlıklı beslenmeye dahil edilmelidir. 
Aşağıda en önemlilerinden bahsedeceğiz.

Geleneksel Yemek Kimchi

kimchi kore yemeği

Uzak doğu mutfağının geleneksel yemekleri arasında Kimchi önemli bir yer alır. İçerisinde bol miktarda vitaminler, mineraller ve probiyotikler  yer almaktadır. Bu özelliğinden dolayı en sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır.

Kimchi nedir?

Kimchi, kuru napa lahana, tuz, sarımsak, zencefil, balık sosu ve biber ile hazırlanan fermente bir besindir.

Bu baharatlı yiyecek pek çok öğüne eklenir çünkü doyurucu ve düşük kalorilidir.

Baharatlı Çorbalar

kore diyeti baharatlı çorba

Neyse ki, bu yağ yakan çorbaları hazırlamak oldukça kolay. Baharatlı çorbalar Kore mutfağına özgün olup, Kore mutfağının temel besinleri arasında yer alır. Çorba malzemelerine baktığımızda çeşidin oldukça çok olduğunu görmekteyiz. Hazırlanışı oldukça kolay olan bu çorbalar, oldukça da doyurucudur.

BENZER KONU:  Ünlülerin Formda Kalmasını Sağlayan 3 Smoothie Tarifi

Birçok Kore yemeğinin içerisinde baharat bulunmaktadır. Bu baharatlar metabolizmanızı hızlandırarak kalori yakmanıza yardımcı olur.

Bitkisel Çaylar

Kilo vermek için Kore yemeklerine bakmamızın en önemli nedenlerinden biri de bitkisel çaylardır. Kore’de her biri yağ yakma özellikleriyle meşhur yeşil çay, arpa çayı veyahut kavrulmuş arpa çayı sıklıkla kullanılır.
Sindirime yardımcı bu çaylar, bedenin arınma mekanizmalarını iyileştirir, böylelikle de kilo vermeyi basitleştirir.

Bol Sebze Tüketimi

kore diyeti nedir

Kore diyetleri, taze sebze ve pirince dayanmaktadır. Kalorisi düşük her ana yemeğe ekleyebileceğiniz birkaç sebze : Patates – Mantar – Turpgiller ve yeşil sebzeler – Domates – Havuçlar

Düşük Et Tüketimi

Birçok batı ülkesinde  et yemeklerde ana bileşendir, fakat Koreliler için ikincil bir malzemedir. Bu yüzden başka ülkelere karşılaştırdığımızda  yağlı bir bir diyet uygularlar. Kırmızı eti tercih etmektense, omega-3 ve protein itibariyle yüksek olan balık ve deniz ürünleri yemeği tercih ederler. Koreliler az miktarda yağ tüketmek için eti ızgarada ya da fırında pişirmeyi tercih ederler.

Pişirme Yöntemleri

Kore diyetleri, düşük kalorili ve sağlıklı besin kombinasyonlarının yanında, yemeğin gıda değerini koruyan pişirme teknikleriyle de bilinir. Nadiren kızartma yerler. Bunun yerine malzemeleri çoğunlukla kavurur veya kaynatırlar.

Bol Bol Su

Koreli kadınlar öğünlerini tamamlamak adına   bitkisel çaylar içmenin yanında gün içeresinde  bol bol su tüketirler. Tüm sağlıklı diyetler su içmeyi önerir, fakat Kore diyetlerinde gün içerisinde 2 ile 3 litre su içmek tavsiye edilir.

Az Miktarda Rafine Un

Kore diyetlerinde rafine edilmiş unlarla hazırlanmış ekmek ve başka hazır besinler süregelen değildir. 
Bu tür besinleri, meyve ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı yiyecekler kadar sık tüketmezler.

Şimdi Kore diyetinin sırlarını deneme etmeye hazır mısınız? Unutmamalısınız, katı veya düşük kalorili bir diyet yapmaya başlamadan evvel bu kolay fikirleri dengeli bir diyet planına dahil edin.

Bir önceki yazımız olan 1 Günlük Şok Diyet Listesi başlıklı makalemizde hızlı kilo verdiren şok diyet, şok diyet ve hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER KONU:  Bel Çevresindeki Yağlardan Kurtaran 5 Mucizevi Yiyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir