Küçük Ama Faydalı Kuru Meyveler Kayısı

Kayısılar zengin turuncu renktedir ve Yunanlılar tarafından “altın elma” olarak da adlandırılmıştır. Bu meyvenin besinsel faydaları ile birlikte çok hassas bir tadı vardır. Kayısılar A ve C vitaminleri, amino asitler, karbonhidratlar, yağ asitleri, çözünmeyen ve çözünebilir lifler, şeker, karotenoidler ve sodyum gibi zengin bir besin kaynağıdır. Taze ve kuru kayısıların her ikisi de taze meyvelere göre daha fazla besinsel faydalar içeriyor olsa da, harika bir atıştırmalıktır. Kuru kayısıların sadece lif ve beta-karoten miktarının üç katı değil, aynı zamanda daha fazla karbonhidrat içeren daha yüksek kalorifik değeri vardır.

Kayısıların Faydaları

Anemi: Bu meyvede zengin bakır ve demir varlığı nedeniyle hemoglobinin kolayca oluşmasına yardımcı olur. Bu, vücudunuzdaki normal kan seviyelerini düzenlerken anemiden muzdarip olmanızı engeller.

Astım: Kayısı yağının doğa tarafından anti-astmatik olduğu söylenir ve astımlı hastalara yardımcı olur.
Bağışıklık Sistemini Artırın: Kayısıdaki likopen varlığı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Kanser: Kayısı çekirdeği, kanserin, özellikle de larinks, akciğerler, özofagus ve farenks’i etkileyen kanserli hücrelerin neden olduğu ağrıyı tedavi etme yeteneğine sahiptir. Güçlü antioksidan likopenin varlığı da kanseri önlemeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

kuru kayısının sağlık açısından faydaları

 

Kabızlık: İçlerindeki yüksek lifi, yiyeceklerin ve düzenli bağırsak hareketlerinin uygun şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca müshil olarak çalışır ve kabız olduğunda kendinizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Günde 6 ile 8 kayısı yemek, kabız olan bir hastaya yardım etmelidir; diğer alternatif ise sabah erkenden kayısı suyu içmektir.

Kulak Ağrısı: Kayısı yağı kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Görme: Kayısılar, vizyonunuzu geliştiren ve koruyan A vitamini içerir; Bu aynı zamanda yaşla ilgili kas dejenerasyonunun şansını da azaltır.

Ateş: Kayısı, vücudunuzu temizleyerek, ateşi düşürerek ve susuzluğunuzu azaltarak ateş açılmasını sağlar. İyi bir seçenek, sisteminizde toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olduğu için buharda kayısı veya kayısı suyu tüketmektir.

BENZER KONU:  Bu Besinler Bağışıklığı Destekliyor

Sağlıklı Kalp: Kayısı, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardım eden A ve C vitaminleri ve potasyum açısından zengin bir kaynaktır. Beta-karoten varlığı ayrıca LDL kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmaya ve güçlü bir kalbi korumaya yardımcı olur.

Sağlıklı Ciltler: Cildiniz kayısı yağını emer ve parlak, pürüzsüz bir görünüm verir. Kayısı yağı ayrıca egzama, uyuz veya kaşıntı problemleri olan insanlara yardımcı olur.

: Yemeğinizi yemeden önce kayısı yemek, vücudun daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Bunun nedeni, meyvenin sindirim sistemi üzerindeki alkalin etkisinden kaynaklanmaktadır.

Hamilelik: Hamilelik sırasında, aldığınız veya hızla kaybettiğinizde meydana gelme eğilimindeki streç izlerinde kayısı yağı kullanın. Bu, kayısı çekirdeği yağı veya kayısı sürtünmesini , belirli bir süre boyunca sürekli kullanımıyla solması gereken streç izleri üzerinde sürdürebileceğiniz yerlerde deneyebileceğiniz ev ilaçlarından biridir .

Kilo Kaybı: Kayısı çok düşük kalorifik değere sahiptir; bir kayısı sadece 17 kalori içerir. Diyet lifi de yüksektir ve istiyorsanız bu meyveyi mükemmel bir seçenek haline getirir.
İçme kayısı suyu göz, kalp, karaciğer, sinir ve mide için iyi bir tonik olarak kabul edilir. Kayısı suyu, bu organların daha iyi çalışmasına yardımcı olan tüm gerekli vitaminleri ve mineralleri içerir. Ancak, aşırı dozda baş ağrısı, baş dönmesi, kusma ve baş dönmesi gibi yan etkileri olduğu için kayısı kullanımınızı izleyin. Bu nedenle diyetinizdeki kayısıları içerir, ancak sadece ılımlı olarak.

Bir önceki yazımız olan Demir ve Folik Asit Diyet Besinleri başlıklı makalemizde folik asit ve folik asit içeren yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir