Limon Ginseng Yeşil Çayın Faydaları

Limon ginseng yeşil çay, hem sağlıklı hem de ferahlatıcı bir bitki çayı türüdür. İçeriği olan limon, ginseng ve yeşil çayın hepsi çeşitli faydalarla doludur. Çay bugün birçok süpermarkette çay poşetleri şeklinde mevcuttur. Ayrıca taze demlenmiş yeşil çayın bir fincanına rendelenmiş ginseng ve limon suyu ekleyerek evde kendi limon ginseng yeşil çayınızı hazırlayabilirsiniz .

Limon, vücuttaki olumlu etkilerinden dolayı çaylarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İç sistemleri temizlemeye yardımcı olur ve vücudu arındırmaya yarar. Bu, düzgün işleyişin sağlanmasına yardımcı olur ve ayrıca çeşitli sağlık problemleri riski daha düşüktür. Sabahları çayınıza limon eklemek iyi bir fikirdir. Bu ferahlatıcı bir etkiye sahip ve günün geri kalanı için devam ediyor. Ayrıca metabolizma oranınızı artırır. Çaylara limon eklenmesi aynı zamanda uyuşukluk ve yorgunluktan kurtulmada da faydalıdır ve dolayısıyla kafeine daha iyi bir alternatif olarak hizmet eder. Ayrıca ruh halini de yükseltir.

Bazı sağlık uzmanları, sabahları sıcak limon çayı içmenin kansere yakalanma riskini azaltabileceğine inanmaktadır çünkü güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Serbest radikalleri nötralize eder ve böylece vücut hücrelerini korur. Limon ayrıca cilt üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir ve döküntüleri ve diğer cilt problemlerini önler, çünkü vücuttaki toksinleri yok etmeye yardımcı olur. Limon sindirim sıkıntısı için yaygın bir çaredir ve sabah çayına eklenmesi, günün geri kalanında uygun bağırsak hareketleri ve iyi sindirim sağlamak için idealdir.

ginseng çayının faydaları

Limon ginseng yeşil çayın içindeki ikinci önemli bileşen, birçok sağlık yararına sahip olduğu bilinen ginseng’dir. Bu yararlar esas olarak ginseng kökü içinde bulunan ginsenosidler olarak bilinen kimyasallara atfedilir. Ginseng, antik çağlardan beri çok amaçlı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ginseng çay ekledi beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir ve konsantrasyon ve düşünme artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, iştahı bir dereceye kadar baskıladığı ve dolayısıyla yiyecek isteklerini kısıtladığı için kilo vericiler için de idealdir.

BENZER KONU:  Tarçınlı Sütle Göbek Yağlarınızdan Kurtulun

Ginseng çayı da vücudu soğutur ve adet krampları ve karın ağrısı gibi rahatsızlıkları azaltır. Ginseng çayı günde 3 ila 4 kez tüketilebilir. Ginseng kullanırken alınması gereken bazı önlemler vardır. Çocuklara ve hamile veya emziren annelere verilmemelidir.

Ginseng’in östrojen etkisi vardır ve bu nedenle rahim fibroidleri, meme kanseri ve endometriozis durumunda da kaçınılmalıdır. Kalp rahatsızlığı olanlar bile kalp hızını düşürdüğü için ginseng tüketmekten kaçınmalıdır. Araştırma ayrıca ginseng’in kan glikozunu azalttığını ve dolayısıyla kan glikozunu azaltmak için ilaç kullanan kişiler tarafından kullanılmamasını da göstermektedir. Ginseng ayrıca diüretikler ve aspirin gibi ilaçlarla da etkileşime girebilir ve olumsuz yan etkileri tetikleyebilir. Ginseng kullanırken zihinsel uyanıklığı artıran başka bitkilerden kaçınmak tavsiye edilir.

Yeşil Çay Sağlık Faydaları

Yeşil çay, son zamanlarda sağlıklı diyete artan odaklanma nedeniyle büyük bir popülerlik kazanmıştır. Ancak çay eski zamanlardan beri farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Yeşil çay bugün çay yaprakları, çay tozu, özü ve hatta haplar gibi çeşitli formlarda mevcuttur. Yeşil çayın sağlık yararları çoktur ve çayı düzenli olarak içmek bağışıklığı ve işleyişini önemli ölçüde iyileştirebilir. Araştırmalar yeşil çayın çok çeşitli enfeksiyon ve hastalıkların tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan catechin polifenolleri adı verilen antioksidanlar ile yüklüdür. Yeşil çay ayrıca bağışıklığı artırır ve dolayısıyla enfeksiyon ve alerjik reaksiyonları önler.

Çay, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu için yüksek kolesterol düzeyine sahip olanlar için de yararlıdır.veya LDL. Bu, arterlerin sertleşmesini önler ve kalp hastalığı riskini azaltır. Yeşil çay, metabolizma hızını artırdığı için kilo verme diyetinin önemli bir bölümünü oluşturabilir ve bu da yağın daha hızlı yakılmasını sağlar. Ayrıca kolon üzerinde bir temizleme etkisi vardır ve toksik atıkları vücuttan atmada yardımcı olur.

BENZER KONU:  Kaya Tuzunun Bilinmeyen Faydaları

Yeşil çayda bulunan polifenoller, kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını kısıtlamaya yardımcı olur. Bağırsak sorunları, karaciğer hastalıkları ve şeker hastalığı da sık sık yeşil çay içerek kontrol altında tutulabilir. Düzenli yeşil çay tüketimi, cildin dökülmesini önlediği ve kırışıklıkları ve ince çizgileri geciktirdiği için cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Saçların büyümesini kolaylaştırdığı ve saç derisini kepeklerden koruduğu için saçları yumuşatmak için yeşil çayı bile kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir ? başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir