Metabolizma Nedir? Yağ Yakma ve Hızlı Kilo Nasıl Verilir?

metabolizma nedir
nedir? ve nasıl olur?

Hücrelerinizin her birinde mikroskobik bir kimya laboratuvarı var ve saatlerinizi yiyeceklerinizi yakmak için kullanıyorlar. Bu sürecin enerjinizi, kilonuzu ve hatta ruh halinizi nasıl etkilediğini ve metabolizmanızı mümkün olduğunca hızlı ve verimli hale getirmeye nasıl yaratacağınız ile ilgili ipuçları…

Öyleyse metabolizma nedir peki?

Bunu, hücreleriniz içinde gitmenizi sağlayan motor olarak düşünün. Bir araba gazla çalışır; Enerji birimleri olan kaloriler üzerinde koşarsın . Bu kalorilerin çoğu vücudunuzda yakılarak işini yapıyor: hücrelerini beslemek ve kalbinizi pompalamak, kan dolaşımınız, akciğerinizi solumak, sindirim sisteminizin çalışması ve beyin nöronlarınız (aslında beyniniz tek başına ihtiyaç duyuyor) Sadece çalışmaya devam etmek için günde 420 ). Her zaman uyurken bile yakıyorsun. İşte nasıl çalışır:

1. Yemek yersiniz.

2. Vücudunuz onu en basit karbonhidrat, ve yağ formlarına ayırır.

3. Bu bileşenlerin içindeki kaloriler, kendi hücreleriniz ve dokularınız tarafından kullanılan ve büyümek ve tamir etmek için kullanılan enerjiye dönüştürülür.

Gerçekten bilmek istediğini biliyoruz: Daha fazla yakmak için bir yol var mı – daha hızlı bir metabolizma elde etmek için? Cevap Evet. Ne yediğinize ve nasıl hareket edeceğinize göre başlar – bu iki gelişmeye daha fazla. Diğer faktörler:

Genetik: Doğal olarak daha hızlı veya daha yavaş bir metabolizmanız olabilir, ancak yaşam tarzının hala büyük bir etkisi vardır.

Stres: Uzun süreli stres , sindiriminize vidalanan hormonları salıverir, böylece yiyecekleriniz verimli bir şekilde kullanılmaz.

Uyku: Bu kritik. Vücudunuz zzz’lerde kısa bir şekilde değiştiğinde, koruma moduna geçer, böylece daha az kalori yakarsınız.

Metabolik hızınızı ne etkiler?

Öğle yemeği zamanı! Vücudunuz yemeğinizi yıkarken, beyniniz besinlerden, hormonlarınızdan ve ne kadar hareket ettiğinizden – ve kalorileri o zaman kullanıp kullanmamaya karar verir – veya karar verirse geri bildirim sinyali alır. Bu kararı etkileyen nedir?

BENZER KONU:  Karnabahar Çorbasıyla Zayıflama

Ne kadar yersiniz: İhtiyacınız olduğundan daha fazla kaloriyi sürekli alınız, ve kullanılmayanlar da yağ olarak depolanır.

Yediğiniz zaman: Her üç ila dört saat için metabolizma içiyorsunuz tutar. Önden yüklemeli kaloriler için bir avantaj da olabilir: Kahvaltıyı atlayan insanlar, öğleden önce açlık hormonu ghrelininin artmasına neden olurlar. Bu, metabolizmanızla karışan uykuyu bozabilir.

Ne yediğinizi: Düşük besinli basit karbonhidratları atlayın. Çok çabuk sindirildiler, kısa süre sonra tekrar acıkmanızı sağlayan bir metabolik reaksiyon dizisini başlattılar. Daha genel yemek yiyeceksin – merhaba, ekstra kilo! Down lifli kompleks karbonhidrat ve protein açılan , daha az yerim kadar dolu tutacak.

Gıdalar yağ yakabilir mi? Pek sayılmaz.

İnternette başka bir yerde gördüğünüze inanıyorsanız, muhtemelen pudge’i yok eden bir sürü mucize yiyeceğin olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer sadece! İşte gerçek şu ki …

Limonlu su: Çok sıcak veya çok soğuk bir içecek yudumlamak metabolizmayı artırmaya yardımcı olabilir – ancak bu etkiyi içtikten sonra yaklaşık 30 ila 40 dakika sürer. Yani, söz konusu de sulu olan sağlıklı kilonun korunması için çok önemlidir; biraz limon ekleyerek bunu yapmanıza yardımcı olur, bunun için gidin.

ve baharatlı yiyecekler:  bileşikler, obeziteye bağlı kronik inflamasyon riskini azaltmıştır. Ama (zavallı) daha zerdeçal, metabolizmanızı geri döndürmez . Baharatlı yiyeceklere gelince, bazı araştırmalar bağladıKapsaisin sıcak biberlerde artmış metabolik hıza ulaştı; Aynı zamanda enerji için kullanılacak yağ hücrelerini harekete geçirebilir. Ama bir ton yemelisin: Bir çalışmada, 12 haftalık bir günlük kapsaisin takviyesi alan kişiler bir kilodan daha azını kaybetti.

Çay ve kahve: Birkaç küçük çalışma, bazı çaylara (özellikle yeşil ve siyah) ve kafeinli kahveye daha hızlı bir metabolizma bağlamıştır . Bu etki görünüşte kafein ve flavonoidlerin (antioksidan benzeri bileşikler) kombinasyonundan gelir; En mütevazi fayda, günde en az dört bardak aldığınızda, tekme gibi görünüyor. Ancak, uyku daha hızlı bir metabolizmanın anahtarı olduğu için, bir denge bulmak istersiniz.

BENZER KONU:  Pul Biberli Bikini Diyeti

“Negatif kalorili” besinler: Keşke olmasa da bu bir şey değil. Bazı besinlerin (kereviz ve şekersiz sakız gibi) metabolizmayı hızlandırdığı ve kalori miktarının düşük olduğu ve çiğnemeye ihtiyaç duyduğundan, çiğnendiğinizden çok daha fazla çiğnemeye ihtiyaç duyduğunun uzun zamandır algılandığı bilimsel bir dayanak yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir