Nefes Tekniği ile Zayıflamak Mümkün mü ?

Şu ana kadar için farklı teknikler ve yöntemler denemişsinizdir. Peki hiç, egzersizi uygulayarak, zayıflamayı düşündünüz mü ? Şu an bu satırları okuyan bir çok kişinin aklına, ” egzersizi ile nasıl zayıflanır ki, böyle bir şey mümkün mü, acaba ” diye soru işaretleri oluşabilir.

Hemen söyleyelim, doğru ve düzenli bir şekilde yapılan nefes tekniği ile zayıflamak mümkün. Bunun nasıl olacağını öğrenmek için bu konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle şunu aklımızdan çıkarmamak gerek, her zaman nefes tekniğine yüklenerek zayıflayamayacağınızı unutmayın.

Diyelim ki, metabolizma hızınız düşük ya da sindirim sisteminizde düzensizlik var. Böyle bir durumda günlük rutinize nefes teknikleri ekleyerek, hem ideal kilonuzu koruyabilir hem de sürecinizi destekleyebilirsiniz. Bu yapacağınız nefes teknikleri sayesinde özellikle bel kısmında ve karın çevresinde oluşan yağları eritmek için size büyük bir destek olacaktır.

Nefes alma ritmimizi belirleyen birçok etken söz konusudur. Bazı durumlarda nefes alma ritmimiz de bozulmalar söz konusu olabilir. Nefes alma ritmleri arasında , akciğer, solunum yolları, kalp hastalıkları yanı sıra, strese bağlı olarak panik atak, depresyon ve anksiyete ( kaygı bozukluğu ) nefes alma ritmini bozmaktadır.

Ayurveda göre ; nefes zihnin aynasıdır. Zihnimiz, ruhumuz ve bedenimiz arasında en hızlı ve güçlü köprü olduğunun altını çizmektedir. Düzenli nefes alış verişi bizim sağlıklı ve mutlu olmamızı sağlarken, nefes ritmindeki bozukluk, kendimizi yorgun ve hasta hissetmemize neden olur. Şöyle bir geçmişe dönecek olursak , ne psikologlar vardı, ne de sakinleştirici ilaçlar vardı. Peki o dönem de , psikosomatik gibi durumlar yaşandığında insanlar neler yapardı ? İnsanlar yıllardır, ruhsal, zihinsel ve fiziksel bedenlerinde dengeyi sağlamak adına nefes teknikleri uygulamaktadırlar.

Dünyaca ünlü birçok doktorlar ve klinik tarafından tedavilerinde nefes egzersizlerini dahil etmişlerdir. Özellikle ruhsal ve psikolojik sorunları olanlarda, edişeli kişilerde, depresif  ve stres durumlarında nefes egzersizler uygulanmaktadır.

BENZER KONU:  Ödem Attıran Çorba Tarifi

Kapala Bhati  ” yani ” Ateş Nefesi ” diye bilinen nefes tekniği ” ” olarak bilinmektedir. Bu nefes teknikleri sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilir, bel ve karın bölgenizde yağ oluşumunuzu önleyebilirsiniz. Bu bölgede oluşan yağlardan bu teknikle kurtulabilirsiniz. Bu teknikten iyi bir şekilde yararlanmak için öğünlerinizi normal miktarda yemeği ihmal etmeyin. Yani, ne de olsa nefes tekniği ile bel ve bölgesinde oluşan yağlardan nefes sayesinde kurtulurum, diyerek yemeklere aşırı derecede yüklenmeyin.

Kapala Bhati Tekniğini Uygulamak İçin Şunları Yapmanız Gerekiyor

√ Gözlerinizi kapatın

√ Omuriliğinizi 90 derecelik bir açıya getirerek dik tutun

√ Yere oturup, bağdaş kurarak, dik bir şekilde oturmalısınız

√ Kesinlikle uzanarak bu tekniği uygulamayın

√ Dilinizin ucu “firepoint” noktasında olmalı

√ Bu tekniği uygularken karnınızın tok olmaması gerekir.

Kapala Bhati Nefesinin Faydaları

♥ Diyagrama ve kalbe masaj yapar

♥ Yüksek kolesterolü dengeler

♥ Metabolizmayı hızlandırır

♥ Bel ve karın bölgesinde oluşan yağları eritmeye yardımcı olur

♥ Yaşama gücünü güçlendirir aynı zamanda genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur

♥ Vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olur

♥ Anksiyete ve depresyonu yok etmeye yardımcı olur

♥ Prostat bezlerine masaj yaparak prostatı küçültmeye yardımcı olur

Kapala Bhati Nefesini Kimler Uygulamamalı ?

⇒ Kanser vakaları

⇒ Radyo terapi ve kemoterapi görenler

⇒ Zatürre şikayeti olanlar

⇒ Hamileler

⇒ Regl dönemindekiler

⇒ Akciğer zarı iltihaplı olanlar

⇒ 6  ay içerisinde kalp krizi ve kardiyovasküler rahatsızlığı geçirenler

⇒ Bronşiti olanlar

⇒ Yakın zamanlarda epilepsi geçirenler

Bir önceki yazımız olan Yağ Yakıcı Domates Çorbası başlıklı makalemizde , ve domates çorbası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir