Peynir Altı Suyu Proteini Faydaları ve Zararları

Peynir altı suyu proteini, inek sütünden işlenen bir protein türüdür. Özellikle sporcular, vücut geliştiriciler ve kilo vermek isteyenler tarafından, bir diyet takviyesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm diyet takviyeleri belirli artıları ve eksileri ile gelir ve peynir altı suyu proteini bir istisna değildir.

Sütte iki tip protein, kazein ve peynir altı suyu proteini bulunur. Peynir altı suyu proteini, peynir üretimi sırasında geride kalan sıvı madde olan peynir altı suyundan izole edilen globüler proteinlerden oluşur. Özel filtreler, sıvıdan peynir altı suyu proteini elde etmek için kullanılır. Daha sonra kurutulmuş ve peynir altı suyu protein tozu olarak paketlenmiş saf konsantre peynir altı suyu proteini elde etmek için daha da süzülür. Bu yüksek kaliteli peynir altı suyu proteini, tüm gerekli amino asitleri içerir ve böylece çeşitli yollarla sağlığa yararlıdır. İşte peynir altı suyu proteini tüketmenin bazı faydaları şunlardır;

peynir altı suyu proteini artıları ve eksileri

Peynir altı suyu proteini kilo kaybına neden olur. Protein, kan glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve bu nedenle gıda isteklerini azaltır.

Peynir altı suyu proteini, hızlı iyileşmeye yardımcı olan ve ayrıca strese daha etkili bir şekilde uyum sağlamanıza olanak sağlayan protein sentezini teşvik eder.

Bazı çalışmalar, peynir altı suyu proteini gibi süt proteinlerinin kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Peynir altı suyu proteininin düzenli tüketimi, hücresel glutatyon seviyelerini yükseltebilir. Glutatyon, vücudu serbest radikallerin ve toksinlerin yan etkilerinden koruyan bir antioksidan türüdür.

Vücuttaki T hücre aktivitesi, peynir altı suyu proteini nedeniyle geliştirilebilir. Protein ayrıca vücut dokularının israfını azaltmaya yardımcı olur.

İyi bir egzersiz programı ile birlikte peynir altı suyu proteininin tutarlı alımı, kas kütlesini önemli ölçüde geliştirmeye yardımcı olur.

BENZER KONU:  Göbekteki Fazla Kilodan Kurtulmanın 3 Yolu

Peynir altı suyu proteini alımı genel sağlığa katkıda bulunur. Kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol riskini azaltır. Bilişsel işlev ve hafızayı arttırdığı da bilinmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde sindirildiği için, iştah kaybı nedeniyle yiyecek tüketemeyen hastalara verilebilir. Bireyin stres altında çalışmasını iyileştirir ve enerji seviyelerini arttırır. Peynir altı suyu proteini de antrenmandan sonra kortizol oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Protein, herkesin günlük olarak ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir. Protein, hücresel onarım, kas yapısı, kas onarımı ve kemik sağlamlığında yardımcı olur. ile ilgili birçok süreçte bedensel işlevler ve yardımlar için bir enerji kaynağı olarak hizmet eder. Protein gereksinimleri yaş, cinsiyet, genel , kilo ve aktivite düzeyine göre değişir. Sporcular, diyetleri ve vücut geliştiricilerden insanlar diğerlerine göre daha fazla protein gerektirir.

Peynir altı suyu proteini değerli bir protein kaynağı olmasına rağmen, fazla tüketildiğinde bazı yan etkilere yol açabilir. Peynir altı suyu proteininin bazı zararları aşağıdaki gibidir;

Çok yüksek miktarda peynir altı suyu proteini, karaciğere aşırı miktarda baskı uygulayarak karaciğer hasarına yol açabilir.

Aşırı miktarda peynir altı suyu proteini kullanımı, kemiklerdeki mineral düzeylerini bozabilir ve kemik mineral yoğunluğu kaybına neden olabilir. Bu osteoporoz katkıda bulunabilir.

Bazı insanlar süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoza alerjik veya tahammülsüzdür. Bu laktoz intoleransı olarak bilinir. Bu insanlar peynir altı suyu proteini tükettiğinde, alerjik bir reaksiyon geliştirebilirler. Bununla birlikte, iki çeşit peynir altı suyu proteini olan peynir altı suyu protein izolatları ve hidrolizatlarından yararlanabilirler. Bunlar laktozu ve yağı uzaklaştırmak için işlemden geçirilir ve dolayısıyla alerjik reaksiyonu tetikleyemez.

Peynir altı suyu proteini büyük miktarlarda tüketildiğinde böbrek fonksiyonu etkilenebilir.

BENZER KONU:  Çocuklar İçin İntoleranslı Sütün Önemi

Çocuklarda yüksek miktarda peynir altı suyu proteini alımı, dışkıda baş ağrısı, bulantı, iştah kaybı, yorgunluk ve krampın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Protein intoleransı olan insanlar tarafından peynir altı suyu proteini tüketimi, mukus ve sinüzit belirtileri birikmesine yol açabilir.

Bu nedenle, aşırı protein alımından kaçınılmalıdır. Böylece bu tür yan etkiler önlenebilir. Tavsiye edilen protein miktarı, vücut ağırlığınızın kilosu başına yaklaşık 1 gram proteintir. Profesyonel sporcular günlük olarak 25 gram peynir altı suyu proteini tüketebilirler. Önemli miktarda kas oluşturmayı hedefleyen vücut geliştiriciler, yoğun olarak egzersiz yapmaları koşuluyla günlük 150 gram tüketebilirler.

Peynir altı suyu proteininde aşırı dozun önlenmesi önemlidir. Vücut, bir anda sadece belirli bir miktarda protein sindirebilir. Aşırı tüketildiğinde, vücuttan çıkarılır veya enerji amacıyla yağ olarak depolanır. Ancak böbrek ve karaciğer, bu büyük miktarlarda protein işlerken yüksek bir zorlanma geçirebilir.

Dikkate alınması gereken bir başka nokta da alerjidir. Süt veya süt ürünleri için hoşgörüsüz olduğunuzu düşünüyorsanız, peynir altı suyu proteinini tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Besinler,Yaraların İyileşmesine Nasıl Yardımcı Olur? başlıklı makalemizde a vitamin faydaları, c vitamini ve karbonhidratın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir