Sağlıklı İştah ve Sağlıklı Beslenme

Sık sık yemenizden çok daha fazla mı yoksa belki daha az mı yediğini hissediyor musunuz? Eğer evet ise, yalnız olmadığına emin ol.

Dünyadaki milyonlarca kadın ve erkek, restoranlarda önerilen sağlıklı yemek planlarına veya bölümlerine bakmakta ve iştahlarının ya çok büyük ya da çok küçük olduğunu fark etmektedir. Bu muhtemelen piyasalarda kolayca bulunabilen birkaç iştah bastırıcı veya uyarıcı var. Bu ürünler, sağlıklı için iştahınızı ayarladığını iddia ediyor. Neyse ki iştahınızı ayarlayabilir, yani herhangi bir ticari ürün kullanmadan doğal olarak artırabilir veya azaltabilirsiniz.

İştahınızı değiştirmenin doğal yollarının, ticari olarak mevcut ürünlere kıyasla genellikle daha az yan etkisi vardır. Aşağıda, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucu verilmiştir:

dengeli beslenme listesi

Yemeklerinizi önceden planlayın, böylece ne kadar yiyeceğinizi biliyorsunuz. Bu hazırlıklı ve yavaş yavaş devam eder, aslında planladığınız kadar yemeğe son vereceksiniz. Bununla birlikte, porsiyonlarınızı dikkatli bir şekilde planladığınızdan emin olun, böylece ne açlıktan, ne de kendinizden bahsedersiniz.

√ 3 kere yerine günde 5 ile 6 küçük öğün yemek yemeye çalışın. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı ile başlayın. Bu da tükettiğiniz en önemli yemek olmalıdır. Ne kadar aceleniz olursa olsun, bu öğünü atlamadığınızdan emin olun.

 √ Daha sonra, sabah atıştırmalıkları, öğle yemeği, öğleden sonra atıştırmalıkları veya çay ve erken akşam yemeği yemeyi deneyin.

√ Akşam yemeğinin çok ağır olmadığından emin ol. Gerekirse, bir bardak süt veya akşam yemeğinden sonra hafif bir şeyler yiyebilir ve günün altıncı yemeğini yapabilirsiniz. Gününüzün son yemeği en hafif olmalı.

√  İştahınızı stabilize etmek için her gün en az 8 ile 10 bardak su için. Birçoğumuz susuzluk ve açlık arasında ayrım yapmaz ve ekstra bir öğün yemeğe son vermez, çünkü vücudumuzun nemi biraz özlediği için. Her gün en az 2 litre su içtiğinizden emin olarak gereksiz atıştırmalıkları azaltabilirsiniz. Bu uygulamanın sağlığınız için başka birçok faydası vardır.

BENZER KONU:  Chia Tohumunun Faydaları

√ İştahınızı azaltmaya çalışıyorsanız, yemekten önce 20 dakika kadar soğuk su içtiğinizden emin olun. Ancak, normalde yediğiniz miktarı arttırmak isterseniz, öğün akışkanlarından uzak durun.

√ Çay, kahve, çikolata ve gazlı içeceklerin alımını sınırlayın, çünkü çoğu iştahınızı uyaran ve sizden daha fazla yemeye neden olan kafein içerir. Özellikle iştahınızı arttırmak isterseniz alkollü içeceklerden de kaçınılmalıdır.

√ İştahınızda değişikliklere neden olabilecek malzemelerle oynayın. İştahınızı azaltmak için, lif tüketiminizi artırın, bu da sizi daha hızlı hissetmenize ve uzun bir süre sizi bu şekilde tutmanıza neden olur. İştahınız üzerinde de tam tersi etki yaratabilecek bazı yiyecekler vardır.

√ Yemek miktarını arttırmak istediğinizde, iştahınızı uyandırdığı için, yiyeceklerinize tarçın, anason, zencefil ve nane katmayı deneyin. Birçok kilo izleyici, şeker yerine, yiyeceklerine suni tatlandırıcılar ekleyerek ekstra kalorileri azaltmıştır. Ancak, bu tatlandırıcılar aslında iştahı arttırır ve normalde yaptığınızdan daha fazla yemeye neden olabilir.

√ İster iştahınızı arttırmaya, ister azaltmaya çalışın, her gün yeterli miktarda egzersiz yapın. Bunun nedeni, egzersizin sindirim sisteminiz ve metabolizmanız da dahil olmak üzere genel vücut üzerinde mükemmel bir etkiye sahip olmasıdır, bu da iştahınızı stabilize etmenize ve normal bir seviyeye getirmenize yardımcı olabilir.

√ Yiyeceklerinizi normal hızda, çok hızlı veya çok yavaş olmadan yiyin. Çok hızlı yerseniz, beyninizi birkaç dakika dolduğundan emin olmak için beyninizi birkaç dakika sürdüğünden daha fazlasını yiyebilirsiniz. Benzer şekilde, çok yavaş yemek, daha küçük bir yiyecek tüketerek dolu hissettiğiniz için normalden biraz daha az yemeye neden olabilir.

√ Sağlıklı beslenme için iştahınızı değiştirmeye başlamadan önce, ayarın gerçekten gerekli olduğundan emin olmak için bir doktora danışmalısınız. Bazı insanlar aslında iştahlarının normal olmadıklarına inanırlar. Bu nedenle, her öğünde yemek yemeniz gereken kısımları önermeden önce boy, kilo, yaş, cinsiyet, vücut tipi, yaşam tarzı ve fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirecek uygun bir diyetisyene danışmanız en iyisidir.

BENZER KONU:  Bu Yiyecekler Obeziteye Neden Oluyor

√ İştahınızın normal olmadığına dair bir varsayımda bulunmayın, aksi takdirde kaybetmek veya çok fazla kilo almak olabilir. Bir doktora danışın ve iştahınızı değiştirmek için ilaçları kullanmak için onay alın. Yaşlı olduğunuz veya önceden var olan herhangi bir tıbbi durumdan muzdarip olmanız durumunda bu daha önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Divertikülit için İlk Beş Gıda başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir