Sıcak Su İçmenin Yan Etkileri

Çok sıcak su içmenin sağlığınıza zararı dokunabilecek olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar sıcak su içmenin birçok yararı olsa da, bir o kadarda yan etkisi söz konusudur.

Su Dengesi Önemlidir

Su yaşam iksiridir ve bedenimizin %70’i sudan oluşur. Bedeni sulandırır ve uzuvları besler. Bu nedenle her sabah 6-8 bardak su içmemiz gerektiği eksperler doğrulusunda belirtilir. Ancak suyun fazlasının da zararı dokunabilecek olduğunu unutmamak lazım olur.

Sıcak Suyun Daha Kirli Olabileceğini Biliyor muydunuz ?

Musluktan direk gelen sıcak su henüz pis olabilir zira borular külüstür ve paslıysa, mermi zehirlenmesi rizikosu bulunmaktadır.
Ayrıca sıcak suda kirlilik yaratan maddeler daha çok çözünürler.  Bu yüzden sıcak suyu direk musluktan almamak lazım olur.  Önce soğuk su alıp ardından onu kettle da ısıtabilirsiniz.

Yakabilir

sıcak su içmenin faydaları ve zararları

Sıcak su tüketmek bazı durumlarda zararı dokunabilecek olabilir ve dudaklar ile ağız dokusuna sıcaktan kaynaklı hasar verebilir. Bu nedenle sıcak bir şeyler içmeden evvel küçük bir yudum ağzınıza alıp çok sıcak olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İç Dokulara Zarar Verebilir

Sıcak su ağıza hasar verebildiği gibi yemek borusuna ve sindirim yoluna da hasar verebilir.
Sıcak su iç uzuvları da etkiler. Zira suyun ısısı beden sıcaklığımızdan henüz çoktur.

Susuz Kalınca İçin

Susamış değilken defa çok sıcak su içmenin konsantrasyonu bozduğu biliniyor. Bu nedenle yalnızca susayınca su içmelisiniz. Çok çok su hücrelerin de şişmesine neden olarak komplikasyonlar yaratacaktır.

Fazla Su Alımı Uykuyu Bozar

Gereksiz yere çok sıcak su kullanımı, özellikle gece uykusundaki düzeni bozar ve gece tuvalette çıkma  gereksinimi artırabileceği için uyku niteliği bozar.

Böbreklere Zarar Verebilir

sıcak su böbreklere zarar verir mi

Böbreklerin vücudumuzdan çok suyu atan kalifiye bir mekanizmaları bulunmaktadır ve birçok şahıs çok miktarda sıcak su içmenin böbrekleri temizlemeye yardımcı olacağını düşünür.
Lakin çok su içmek böbreklere hasar verebilir zira düzenek daha çok çalışmak mecburiyetinde kalır.
Bunun neticesinde uzun vadede böbreklerin çalışma kapasitesi düşebilir.

Fazla Su Kan Hacmini Etkileyebilir

Gerekli miktardan çok sıcak su içmek kan hacmini arttırabilir. Dolaşım sistemi kapalı bir sistemdir ve lüzumsuz çok basınç damarlar ve kalp üstünde baskı yaratabilir.

Fazla Su Elektrolit Balansını Bozabilir

Eğer sisteminizde çok su varsa, kanınızdaki su elektrolitler yönünden nadir duruma gelir ve bu nedenden dolayı hücreler kandan su çekmeye başlarlar. Bunun neticesinde da hücreler şişme gösterirler. Beyinde ise iç basınçtan kaynaklı baş ağrıları ve başka sorunlar meydana çıkabilir.

BENZER KONU:  Bu Besinler Bağışıklığı Destekliyor

Fazla Şişmek Nefes Darlığına Neden Olabilir

Sıcak suyu ne kadar tükettiğinize dikkat etmezseniz, yukarıdaki yan tesirleri görmeniz kaçınılmaz.
Devamlı olarak beyin ve dolaşım sistemine baskı binmesi ise iç uzuv hasarı ve soluk darlığı yaratabilir.

Bir önceki yazımız olan Zencefilli Detoks Banyosu Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde detoks banyosu, detoks banyosu tarifi ve zencefilli detoks banyosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir