Sivrisinek Isırıklarından ve Kaşıntısından Kurtulma

Dr. Rajani Katta, MD’ye göre cildinizdeki bu kaşıntılı kırmızı yumrular aslında sivrisineğin tükürüğüne karşı alerjik bir tepkidir.

Tepkime, yetişkin dişi sivrisineklerin cilde nüfuz etmesi durumunda ortaya çıkan tükürük proteinlerinden kaynaklanıyor” diyor.

 

Tıpkı bazı insanların alerjik olduğu gibi ve diğerleri gece yarısı atıştırmalıkları için bir fıstık ezmesi kavanozu yemek isterken, bazı insanlar sivrisinek ısırıklarına karşı diğerlerine göre daha şiddetli bir tepki gösterecektir.

 

sivrisinek ısırık ve kaşıntısından kurtulma
Sivrisinek ısırık ve kaşıntısından kurtulma

 

İyi haber: Doğru yöntemlere sadık kalıyorsanız kaşıntıyı azaltmak daha kolaydır  ve çarpmaları daha da kötüleştiren genel ev ilaçlarından kaçının. Limon suyu ve elma sirkesi gibi popüler “tedaviler” aslında iyi olandan daha fazla zarar verir.

 

Katta, “Her üçü de cildi tahriş edebilir, bu yüzden iltihap ve kızarıklığı artırabilirler” diye açıklıyor.

 

Genellikle günde iki kez kullanılan % 1 hidrokortizon kremiyle yöntemidir. Bu, hem iltihabı sakinleştirmenin yararına hem de kızarıklığın ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olur.

 

Cortizone-10 gibi bir topikal steroid çoğu durumda etkilidir, ancak yüzünüzde bir aydan uzun süre kullanılmamasını öneriyoruz. Steroidler cildin incelmesine neden oluyor. Bu yüzden özellikle göz kapaklarınız gibi hassas bölgelerde kesilmelere ve morluklara daha duyarlı hale getiriyor.

 

Açık yaralar sizi daha yüksek bir enfeksiyon riskine sokar ve uzun süreli hiperpigmentasyona veya daha kötü yaralanmaya yol açabilir.

 

Kaşıntı mesajını beyne ileten özel bir sinir lifi var, ancak onu dokunarak veya baskı uygulayarak dikkatinizi dağıtabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Brokolinin Sağlık Açısından Faydaları başlıklı makalemizde brokolinin faydaları, çiğ brokoli yenilir mi ve haşlanmış brokoli nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER KONU:  Gençler Nasıl Beslenmeli ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir