Tiamin Eksikliği Sağlık Etkileri

Tiamin veya eksikliği, esas olarak bu vitaminin diyette doğal kaynaklar biçimindeki yetersiz alımından kaynaklanmaktadır. Hamilelik, emzirme ve hipertiroidizm gibi diğer faktörler de vücutta tiaminin aşırı kullanılmasına yol açarak eksikliğine neden olabilir. Ayrıca, uzun süreli diyare ve persistan karaciğer rahatsızlıkları, vücudun tiamini düzgün bir şekilde özümseme kapasitesini azaltabilir ve böylece eksikliğine neden olabilir. Tiamin karbonhidratların, amino asitlerin ve yağların metabolizmasında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, suda çözünür ve bu nedenle gıda yoluyla düzenli olarak yeniden doldurulmasını gerektirir, aksi takdirde kısa süre içinde vücutta akut bir tiamin eksikliği ortaya çıkabilir. Böylece, vücuttaki eksikliği, yorgunluğa, konsantrasyonda yetersizliğe, uyuşukluğa, baş ağrısına, mide bulantısına ve kusmaya neden olan enerji eksikliğine neden olur.

b1 vitamini nelerde bulunur

Bunun yanı sıra ; hastada ayrıca iştah kaybı, kas krampları, eklem ağrıları, uzuvlarda şişme ve uyuşukluk da görülebilir. Devam etmesine izin verilirse, bu belirtiler, sinir rahatsızlıklarına ve kalp rahatsızlıklarına bile yol açabilen ciddi bir rahatsızlık olan beriberiye yol açabilir. Ayrıca, tiaminin eksikliği, midede hidroklorik asit sentezinde sorunlara neden olabilir ve böylece ciddi sindirim bozuklukları yaratabilir. Tiamin ayrıca antioksidan özelliklere sahip olduğundan, eksikliği hastaları solunum rahatsızlıklarına ve enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirebilir. Aşırı sigara içen ve içenlerin, tiamin eksikliğinden muzdarip olanlara göre daha yüksek risk altında oldukları bulunmuştur.

tiamin eksikliğine iyi gelen besinler

Tiamin eksikliği ciddi bir problemdir ve tıbbi gözetim ve tedavi gerektirir. Hastanın durumunun kritik olması durumunda, hızlı ve etkili iyileşme için tiyamin hidroklorid tabletler veya enjeksiyonlar uygulanır. Bu durumun teşhisi konulursa, diyetinize doğal tiamin kaynakları eklemelisiniz. Bol bol taze meyve ve çiğ sebze yiyin. Süt ve diğer süt ürünleri de tiamin eksikliğinin tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda, daha fazla B vitamini içeriğine sahip olduğundan, tam tahıllar ve tahıllar ile rafine edilmemiş pirinç ve buğdayın işlenmiş olanlardan daha iyi olduğuna inanılmaktadır. Tiamin eksikliği olanlara filiz, bakliyat ve baklagiller de önerilir. Ayrıca tiamin eksikliğini önlemek ve tedavi etmek için düzenli olarak fındık, bezelye ve bira mayası tüketmelisiniz.

BENZER KONU:  Kegel Egzersizi nedir , Nasıl Yapılır ?

Bir önceki yazımız olan Kaya Tuzunun Bilinmeyen Faydaları başlıklı makalemizde kaya tuzu, kaya tuzu nasıl kullanılır ve kaya tuzunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir