Vejeteryan Olmanın Yararları ve Zararları

Vejaterizm sadece sebze, meyve, fındık, tohum ve tahıl tanelerinden oluşan bir diyetin uygulanmasını içerir. Süt ürünleri vejeteryan diyetinde mevcut olabilir veya olmayabilir. Vejeteryanlar sadece fasulye ve mercimeklerden protein alırlar ve et, balık ve kümes hayvanları tüketmezler. İnsanlar çeşitli nedenlerle vejeteryanı takip ederler. Bazıları sadece vejeteryan yiyecekleri amaçlı tüketirken, bazıları dini nedenlerden dolayı tüketmektedir. Bazıları da hayvan haklarını destekleyen vejeteryanı takip eder. Vejaterizm de farklı türlerde olabilir. Bir lakto-vejeteryan, sütlü yiyecekleri diyetin bir parçası olarak tüketirken, bir ovo-vejeteryan, yumurta tüketir. Diyette hem süt ürünleri hem de yumurta içeren ovo-lacto vejetaryenler de vardır. Bir sıkı vejeteryan bir diyet uygulayan ve süt, yumurta ve hatta bal yemeyen bir kişidir. Bir yarı-vejeteryan diyet öncelikle vejeteryan besinler içerir, ancak bazen kümes hayvanları veya balık içerir. Vejetaryenliğin artılarını ve eksilerini araştırmamıza izin verin.

Vejetaryenliğin birçok avantajı vardır. Vejaterizm, hayvanları ve çevreyi desteklemektedir ve dolayısıyla hayvanların yiyecek için katledilmesine ve insanlık dışı muamelelere karşıdır. Doğanın korunmasına yardımcı olur ve aynı zamanda balıkçılık ve hayvancılık çiftliklerinden kaynaklanan kirliliğe de karşıdır. Vejetaryenliğin diğer faydaları sağlık ile ilişkilidir. Kişinin kalp krizi geçirme riskini azaltır. Bu, veganların genellikle kolesterol seviyelerini düşürdüğü gerçeğiyle vurgulanır.

Vejetaryen diyet, tahıl gevreği ve meyveler gibi pek çok lif açısından zengin gıdalardan oluşur ve bu da kan basıncı düzeylerinin düşük tutulmasına yardımcı olur. Diyabet ve kanser gibi kronik sağlık sorunları, kompleks karbonhidrat ve lifte yüksek olan bitkisel besinleri tüketerek önlenebilir.

vejeteryan beslenme sağlıklı mı

Bir vejeteryan diyet, toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur ve bu nedenle sağlık komplikasyonlarından muzdarip kişiler için sıklıkla reçete edilir. Sindirim, vücut sadece vejeteryan yiyecekleri aldığında daha kolay ve kapsamlı bir şekilde gerçekleşir. Çalışmalar, büyük miktarlarda sebze, meyve ve kepekli tahıl tüketenlerin neredeyse yüzde 50 oranında azalmış kanser riskine sahip olduklarını göstermiştir.

BENZER KONU:  Göbekteki Fazla Kilodan Kurtulmanın 3 Yolu

Bir vejeteryan olmanın faydaları göz ardı edilemez, ancak vejetaryenlik için dezavantajların olduğu unutulmamalıdır.

Kas kütlesi kazanmak isteyenler için vejeteryan diyet uygun değildir.

Vücut geliştiriciler vücutlarını yüksek protein ve lif ve karbonhidratlar gibi diğer besin maddeleri ile beslemelidir. Etli diyet, yüksek miktarda protein ve diyet lifi içerir.

Diğer taraftan vejeteryan bir diyet, esas olarak meyve ve sebzelerde bulunan sudan oluşur. Birçok vejetaryen, bir protein kaynağı olarak soya tüketir. Ancak soya, ancak ılımlı tüketildiğinde sağlığa yararlıdır.

Vejetaryen diyetini takip eden vücut geliştiriciler, et yiyenlerden iki kat fazla çaba harcamalıdır. Et önemli bir protein kaynağıdır ve et eksikliği, vejeteryan diyetin temel dezavantajıdır. Etin sağlıksız olduğu bir yanlış anlamadır. Bir vejeteryan diyet, anemi ve besin eksikliklerinin risklerini artırabilir.

Birçok vejeteryan B12 vitamini eksikliğinden muzdarip besin çoğunlukla hayvansal gıdalarda bulunur. Vejetaryen diyet, vücudu herhangi bir yağ veya kolesterol ile beslemez. Vücudun düzgün çalışması için belirli miktarda yağ gereklidir. Bir vejetaryen diyetin çok katı olduğu zaman sağlık sorunları için risk altında olma olasılığı daha yüksektir. Vejetaryenler için yemek planlaması konusunda tavsiye almak için bir diyetisyen danışmaları tavsiye edilir. Çoğu durumda, diyet takviyeleri diyette beslenme yetersizliklerini telafi etmeye yardımcı olur.

Sağlık yönüne ek olarak vejeteryanlık, tarımsal alana artan bağımlılık anlamına geldiği için, çevre için yararlı değildir; bu durum, tarım arazisi için çevre üzerinde ek bir baskı yaratmakta ve ormansızlaşmaya neden olmaktadır. Tarım dünya çapında ormansızlaşmanın en büyük tek nedeni olmuştur, çünkü insanlık Neolitik çağda çiftçilik yapmaya başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Rosacea Tedavisinde D Vitamininin Rolü başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER KONU:  Detoks İçin Tüketilmesi Gereken 5 Detoks Yapıcı Gıda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir