Vitaminler ve Minerallerin Vücuttaki İşlevleri

Vitaminler vücudun düzgün çalışması için gereklidir. Mineraller, tüm maddeleri oluşturan ve vücut hücrelerinin oluşturulması için gerekli olan temel bileşenlerdir. Bu nedenle mineraller, vücudun yapı taşları olarak adlandırılır. Vücudun büyümesi, gelişimi ve işleyişi için vitamin ve mineraller gereklidir. Vücut yaklaşık 200 milyar kırmızı kan hücresi üretir ve her 120 günde bir, vücuttaki kan içeriği tamamen değiştirilir. Yaklaşık 1 ile 3 ay içinde, cilt rejenerasyona uğrar ve kemik yapısı yaklaşık 90 günde yeniden oluşturulur. Bu önemli ve karmaşık işlevleri yürütmek için, vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.

Vitaminler iki tip, yağda çözünebilir ve suda çözünürdür. Yağda çözünür olan vitaminler yağlı dokularda ve karaciğerde bulunur. Vücutta altı aya kadar kalabilirler. Bu vitaminler için bir gereksinim olduğunda, o bölgeye taşınırlar.

Yağda Çözünen Vitaminler

Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Aksine, yağda çözünen vitaminler, suda çözünebilen bu vitaminler vücutta depolanmaz. Kan akışından geçerler ve bu vitaminlerin miktarlarının günlük olarak yenilenmesi gerekir.

Suda Çözünen Vitaminler

Suda çözünen vitaminler B vitaminleri ve C vitaminidir. Vitaminlerin birçok önemli faydası vardır. A vitamini, cildin ve saçın sağlığını korumaya yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

suda çözünen vitaminler

B Vitaminleri

B vitaminleri, B1, B2, B3, B6, biyotik, niasin, pantotenik asit ve gibi çeşitli vitaminlerden oluşan büyük bir grup içerir. Bu vitaminler enerji üretiminde, sindirim ve hücre yenilenmesinde yardımcı olurlar.

C Vitamini

, kötü kolesterol seviyelerini azaltır ve ayrıca kan basıncını kontrol eder. Vücudun demir emilimine yardımcı olur ve ayrıca yaraların iyileşmesinde de yardımcı olur.

c vitamini içeren besinler

C vitamini bağışıklık sistemi için de faydalıdır. Kemiklerin ve dişlerin sağlığı için D vitamini gereklidir. E vitamini, dokuları ve hücreleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur ve karaciğer, cilt ve gözlerin düzgün çalışmasını sağlar.

BENZER KONU:  Peynir Altı Suyu Proteini Faydaları ve Zararları

Mineraller

Mineraller vücutta birçok işlev görür. Organlarda, hücrelerde ve dokularda bulunurlar. Mineraller esansiyel mineraller ve eser elementler olarak kategorize edilir. Gerekli mineraller, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, sülfür ve potasyum içerir. Eser elementler bor, krom, florür, kobalt, iyot, selenyum, silikon, bakır ve çinko içerir. Dişlerin ve kemiklerin dayanıklılığı için kalsiyum gereklidir.

minerallerin çeşitleri ve faydaları

Krom metabolizmada insülinin etkilerini artırır. Bakır yara iyileşmesinde ve kırmızı kan hücresi oluşumunda yardımcı olur. İyot guatrın önlenmesine yardımcı olur ve ayrıca tiroid bezinin düzgün çalışması için gereklidir. Demir, vücut boyunca oksijenin taşınmasında yardımcı olur. Magnezyum diğer besin maddelerinin doğru kullanımı için önemlidir.

Mineraller enzimlerin aktivasyonunda veya katalizinde önemli bir rol oynar. Mineral eksiklikleri genellikle rahatsızlıklara yol açar. Düşük magnezyum ve potasyum seviyeleri kalp sorunlarına katkıda bulunabilir. Mineraller, artrit, anemi, kanser, guatr ve osteoporoz gibi birçok hastalığı önlemede yardımcı olurlar.

Sinir oluşumu demir, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi minerallerin varlığını gerektirir. Hücreler içindeki ve çevresindeki vücut sıvılarının düzenlenmesinde mineraller de gereklidir. Tükettiğimiz besinler, minerallerin yardımıyla enerjiye dönüştürülür. Bir mineralin bile yetersiz miktarlarda, hücrelerin normal işlevlerini bozabilir. Ayrıca, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar ve yağlar gibi başka besinler de mevcut mineraller olmadıkça vücuda fayda sağlayamazlar.

Bir önceki yazımız olan Peynir Altı Suyu Proteini Faydaları ve Zararları başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir